پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

اجرای فعالیت های بیولوژیکی در 18 حوضه آبخیز گیلان علمي

اجرای فعالیت های بیولوژیکی در 18 حوضه آبخیز گیلان
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به اجرای 19 طرح آبخیزداری در استان، افزود: معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در 18 حوضه آبخیز استان اقدام به اجرای فعالیت های بیولوژیکی کرده است.
محمدباقر رفعتی  با بیان اینکه عملیات آبخیزداری به سه نوع بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی تقسیم می شود، اظهار کرد: اثربخشی فعالیت های بیولوژیکی در آبخیزداری بیش از فعالیت های مکانیکی و حتی بیومکانیکی است.
وی با اشاره به اجرای 19 طرح آبخیزداری در گیلان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال جاری، افزود: معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در 18 حوضه آبخیز استان اقدام به اجرای فعالیت های بیولوژیکی کرده است.
معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، از نهالکاری غیر مثمر در 489 هکتار، بذرپاشی در 385 هکتار، بذرکاری در 50 هکتار، علوفه کاری در 86 هکتار و کپه کاری در 364 هکتار خبر داد و گفت: این فعالیت ها در 9 شهرستان به مرحله اجرا درآمده و یا در دست اجراست.
این مقام مسئول جلوگیری از فرسایش آبی و بادی خاک و کنترل سیل و رسوب را از مهمترین اثرات مستقیم فعالیت های بیولوژیکی در حوضه های آبخیز استان دانست و تصریح کرد: تغذیه سفره های آب زیرزمینی(آبخوان)، افزایش فضای سبز مرتعی و جنگلی و تطیف هوا و تولید اکسیژن از دیگر اثرات است.
وی با بیان اینکه استان گیلان 565 هزار هکتار جنگل و حدود 245 هزار هکتار مرتع دارد، خاطرنشان کرد: اگر عملیات های آبخیزداری در این عرصه ها صورت نگیرد، در معرض آسیب جدی قرار خواهند گرفت.
رفعتی یادآور شد: اجرای طرح های آبخیزداری در این عرصه ها همچنین موجب افزایش درآمد آبخیزنشینان، رونق تولید فراورده های دامی، افزایش مصنوعات چوبی، اشتغالزایی و رونق گردشگری می شود که در نهایت تولید ناخالص ملی را افزایش می دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield