پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمقاله سیاست روز/ سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف مقالات

سرمقاله سیاست روز/ سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
سرمقاله سیاست روز/ سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف
٠
٠
سیاست روز / « سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش کاویانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
هنگامی که بحث مذاکرات هسته‌ای مطرح شد، موضوعی به نام «اف.ای.تی.اف» در میان نبود، مذاکرات هسته‌ای فقط برای لغو تحریم‌های اقتصادی در دولت تدبیر و امید پیگیری شد.
وعده‌هایی که دولت محترم برای مذاکرات هسته‌ای به افکار عمومی داد، وعده‌هایی بود که همگان را مشعوف کرد، وعده‌هایی بزرگ که برجام باعث آن می‌شد و می‌توانست مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی محیط‌زیست را حل کند، آلودگی هوا را نیز برطرف می‌کرد.
برجام امضا شد، امضای آمریکا هم تضمین این توافق بود، با وجودی که همه اعضای گروه 1+5 توافق هسته‌ای را امضا کرده بودند، امضای ایالات متحده که با دست جان کری بر روی قرار داد و پیمان توافق هسته‌ای نقش بسته بود، ضمانت اجرایی این موافقتنامه شد.
پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای که وارد مرحله پایبندی به تعهدات شده بود، همه در انتظار تأثیر مثبت دستاورد برجام بودند، حتی آنهایی که از ابتدا مخالف و منتقد مذاکره و توافق با آمریکا بودند نیز در انتظار باقی ماندند، اما انتظار تاکنون ادامه دارد و هیچ گشایشی از توافق هسته‌ای در ایران صورت نگرفت، بلکه باعث شد تا فشارها و تحریم‌های اقتصادی بیشتر شود، در حالی که قول و وعده بر این بود که همه تحریم‌های اقتصادی و بانکی همزمان با آغاز اجرای تعهدات طرفین لغو خواهد شد.
جمهوری اسلامی ایران براساس تعهداتی که در برجام داده بود، آنها را به سرعت آغاز و اجرا کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز براساس زمانبندی هر 120 روز یکبار پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید می‌کرد و گزارش آن را به آمریکا می‌فرستاد، این پایبندی با وجود کاهش برخی تعهدات ایران در توافق هسته‌ای که به خاطر خروج آمریکا آغاز شده، هنوز از نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دارد.
اما ایران در مدت اجرای توافق هسته‌ای هیچ بهره‌ای از آن نبرد، تحریم‌های اقتصادی لغو نشد و روابط بانکی نیز به حالت عادی باز نگشت. مشکلات بانکی همچنان ادامه دارد و حتی دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا و دیگر کشورها، به ایران بازگردانده نشد، با این وجود آمریکا در زمان ترامپ به دروغ اعلام می‌کند که 150 میلیارد دلا از دارایی‌های ایران را پس داده است در حالی چنین اتفاقی هیچ‌گاه نیفتاد، آمریکا در این زمینه نیز، بازی فریب افکار عمومی را آغاز کرده است.
اما پس از آن که توافق هسته‌ای برای ایران بی‌دستاورد شد، برای این که موضوع برجام بی‌دستاورد باقی نماند، دستاوردسازی شد، برچیدن سایه جنگ از سر ایران، دستاورد مهم این توافق معرفی شد، در حالی که این مساله، موضوعی نبود که در جریان مذاکرات هسته‌ای درباره آن گفت‌و‌گویی انجام شده باشد، برچیده شدن سایه جنگ و عملیاتی نشدن گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران به خاطر مؤلفه‌های قدرتی است که در نیروهای مسلح و مردم وجود دارد. اگر ایران از توانمندی‌های نظامی همچون موشکی برخوردار نبود، سایه جنگ تبدیل به جنگ علیه جمهوری اسلامی می‌شد. اصرار آمریکا و اروپا برای برچیدن توانمندی موشکی کشورمان برای همین هدف دنبال می‌شود.
برای برجام دستاوردهای دیگری نیز ساخته شد، اما با هدف اصلی این توافق بسیار فاصله دارد، آیا ایران تن به مذاکره و توافق هسته‌ای داد و فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق و تعطیل کرد تا چهره واقعی آمریکا به جهان شناسانده شود؟
آیا برای این منظور به توافق هسته‌ای رسیدیم که افکار عمومی به بدعهدی و غیرقابل اعتماد بودن رژیم آمریکا پی ببرند؟
پس از ناکامی برجام و بی‌دستاورد بودن این توافق، موضوع پیوستن به اف.ای.تی.اف مطرح شد و دولت لوایح پیوستن به این سازمان را به مجلس فرستاد، مهمترین و پر بحث ترین لوایحی که در قالب اف.ای.تی.اف که با حاشیه‌های زیادی روبرو است، لایحه پالرمو و سی.اف.تی است.
این دو لایحه مهمترین لوایحی است که اف.ای.تی.اف خواهان پیوستن ایران به آن است. دولت اصرار به پیوستن به آن دارد و مجلس شورای اسلامی ‌نیز آنها را تصویب کرده و پس از چندین رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان، به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد که هنوز این نهاد درباره آن تصمیم‌گیری نکرده است.
با وجود برقراری تحریم‌های بانکی و اقتصادی علیه ایران، دولت اعتقاد دارد که اگر به اف.ای.تی.اف بپیوندیم و دو کنوانسیون پالرمو و سی.اف.تی را اجرا کنیم، گره‌های بانکی باز می‌شود و مشکلات اقتصادی نیز مرتفع خواهد شد. هر چند دولت هیچ تضمینی در این زمینه نمی‌دهد، نکته‌ای که آقای ظریف وزیر خارجه چندی پیش به مجلس رفته بود و به آن اشاره کرد.
روز گذشته نیز آقای روحانی رئیس جمهور محترم بار دیگر در دفاع از پیوستن ایران به دو لایحه‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده گفت؛ «فردا اگر روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شد، مردم نگویند دولت ناکارآمد است. دولت کارآمد است، چراکه به موقع لوایح را تهیه و به مجلس فرستاده و خوشبختانه مجلس نیز همکاری کرده و مجلس و دولت در این زمینه سرافراز هستند، اما در عین حال مردم توقعاتی دارند که همه نهادها و بخش‌ها باید در این زمینه تلاش کنند.»
با توجه به سخنان آقای روحانی اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح دوگانه را تصویب نکند، مقصر بروز مشکلات بانکی است و دولت در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارد.
اما دولت محترم به این پرسش‌ها پاسخ دهد که آیا اکنون روابط بانکی ایران با بانک‌های خارجی دچار مشکل نیست؟
آیا با فروش نفت و دیگر محصولات صادراتی، ارز حاصل از آن هم اکنون بدون مشکل وارد کشور می‌شود؟
مجلس و دولت در زمینه برجام نیز سرافراز هستند، چراکه خانه ملت توافق هسته‌ای را در کمترین زمان ممکن تصویب کرد و به گزارش‌ها، بررسی‌ها و نظرات کمیته هسته‌ای مجلس توجهی نکرد و تصویب و اجرای آن با وجود همه هشدارها، انتقادات و مخالفت‌های منطقی و معقول، تبدیل به خسارت محض شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موضع قاطع رییس جمهور تازه تونس علیه اسرائیل

ناگفته‌های عملیات 12 روزه «نصر من الله»

تحولات میدانی "شمال سوریه" پنج روز پس از یورش ترکیه

نظر "پوتین" درباره عامل حمله به تاسیسات نفتی آرامکو

گام تازه عربستان برای عادی سازی رابطه با اسرائیل

علامت‌ سوال‌های تیم ویلموتس

وال استریت ژورنال: آرزوهای بن سلمان دود شد و هوا رفت!

دلایل پیشروی سریع نیروهای ترکیه در شرق فرات

آیا سفر‌های محرمانه مشکلات را حل می‌کند؟

آینده روابط روسیه و عربستان در گروی نتایج سفر پوتین

چرا ترکیه هنوز در ناتو حضور دارد؟

از مهم‌ترین خروجی‌های مجلس اول نخست‌وزیری رجایی بود

حیات دوباره داعش با «چشمه صلح» اردوغان

معاون وزیر بهداشت: ماجرای "چنار محمودی" را می‌دانستیم اما محرمانه بود

موسویان: آمریکا و ایران برای مذاکره جدی نیستند

ورود زنان به ورزشگاه؛ مساله ساده‌تر از این حرف‌ها بود

راز و رمز روزهای بورسی تهران

بوی بهبود از وضع اقتصاد

بازنده پنهان بحران نفتکش‌ها

کدهای محرمانه؛ ثبت اطلاعات مالی نمایندگان کدگذاری می‌شود

پول سعودی برای هزاران نظامی امریکایی

فرمول دلارزدایی چین

پرزیدنت پنس!؛ پیش بینی "نیوزویک" از استیضاح ترامپ

عیار پیشگویی های بنزینی

چشم‌ غره اصلاح طلبان به مرعشی

تلاش برای به بی‌راهه‌ بردن انتخابات افغانستان

هر 2 جریان فکر می‌کردند هاشمی رقیب آنهاست

پشت‌پرده امتیاز تحصیلی‌خاص در دانشگاه آزاد

خبرگزاری دولتی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شد

خانه ساعتی چند؟

حذف صوری نفت از بودجه؟

اصلاحات به روایت اصلاح‌طلبان؛ بی‌برنامه، بی‌کارنامه، اهل زد و بند!

وزارت اطلاعات چگونه پا گرفت

نفوذ فساد به بخش‌های نظارتی

چرا بچه‌دار نشدن مُد شده است؟

تلاش عمران‌خان برای مذاکره ایران و عربستان

سرمقاله شرق/ موزه‌ها؛ گذشته برای حفظ آینده

سرمقاله اعتماد/ میانجی معتمد

سرمقاله ایران/ گزارش به زائران «سفر عشق»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ یارانه حامل‌های انرژی و اقتصادخوانده‌ها

سرمقاله ابتکار/ چندصدایی به مثابه یک ضرورت

سرمقاله سیاست روز/ الزامات میانجی‌گری موفق

سرمقاله آفرینش/ بی تدبیری مدیران و هزینه از جیب بیت المال

سرمقاله جوان/ اصلاح یارانه‌های پنهان فراموش شد هدف کسری بودجه است

سرمقاله کیهان/ آمریکا متهم اصلی در عراق

سرمقاله خراسان/ جمهوری خواهان ترامپ را رها می کنند؟

سرمقاله رسالت/ قدر این دوران را بدانیم!

ترکیه در سوریه به دنبال چیست؟

آیا یورش ترکیه به قدرت گیری داعش می انجامد؟

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟