نسیم گیلان

آخرين مطالب

چگونه حسگر دوربین عکاسی خود را تمیز کنیم؟ علمي

چگونه حسگر دوربین عکاسی خود را تمیز کنیم؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - چگونه حسگر دوربین عکاسی خود را تمیز کنیم؟
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/7068259
١٧٤
٠
زومیت / برای داشتن عکس‌هایی شفاف و عالی، باید حسگر دوربین همیشه تمیز باشد. در این مقاله نحوه‌ی تمیز کردن حسگر را به‌ صورت گام به گام به شما آموزش می‌دهیم که بسیار ساده است.
حسگر یکی از قطعات گران‌قیمت دوربین است. چنانچه به توانایی خود برای تمیز کردن آن اطمینان کامل ندارید یا دل‌تان می‌لرزد و حس می‌کنید که ممکن است به آن آسیب وارد کنید، به هیچ عنوان ریسک نکنید و برای تمیز کردن حسگر ، دستگاه خود را به شخص یا شرکت مجاز و حرفه‌ای بسپارید.
تمیز کردن حسگر چندان سخت نیست و شاید لازم باشد تا هر عکاس حرفه‌ای نحوه‌ی انجام آن را یاد داشته باشد. لذا برای درک بهتر این موضوع حتما ویدئو را نگاه کنید که شیوه‌های عملی نظافت حسگر را نشان می‌دهد.
وقتی روی حسگر دوربین گرد و غبار بنشیند، معمولا در عکس‌ به این شکل دیده می‌شود:

نسیم گیلان


با انجام این آزمایش ساده می‌توانید متوجه شوید که روی حسگر دوربین شما گرد و غبار وجود دارد یا خیر:
1ـ دیافراگم دوربین را تا جایی که امکان دارد پایین بیاورید، مثلا روی f/11 قرار دهید.
2ـ ایزو را نیز تا حد امکان روی پایین‌ترین مقدار تنظیم کنید.
3ـ حال یک سوژه‌ی روشن را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید از صفحه‌ی رایانه و صفحه‌ی گوگل که خالی و سفید باشد یا حتی در روز از آسمان بدون ابر استفاده کنید.
4ـ از سوژه‌ای که انتخاب کرده‌اید عکس بگیرید و عکس را در برنامه‌ی لایت‌روم (Lightroom) یا فتوشاپ باز کنید و آن را با دقت نگاه کنید.
5ـ وقتی عکس مدنظر را در برنامه لایت‌روم باز کردید، روی ابزار Spot Healing در بخش Develop کلیک کنید و سپس تیک مربع عبارت: «Visualize Spots» را در پایین صفحه زیر عکس خود بزنید، نقاطی که روی حسگر دوربین دارای گرد و غبار هستند، سفید به‌نظر می‌رسند.
ابزار مورد نیاز
برای تمیز کردن حسگر دوربین، معمولا این سه ابزار مورد نیاز است:
1. یک دمنده‌ی هوا حرفه‌ای برای این کار نیاز دارید. 
2. یک بطری کوچک مایع تمیز کننده‌ی مخصوص حسگر که می‌تواند تمیز کننده‌ی مایع Eclipse ساخت شرکت فتوسل «Photosol» یا دیگر شرکت‌های معتبر باشد.
3. سواب (پارو) حسگر. سواب‌های حسگر بسیار مهم هستند. اندازه مورد نیاز شما به نوع دوربینی که تمیز می‌کنید بستگی دارد. برای حسگرهای کراپ شده از برند فوجی فیلم ( همان‌طور که در ویدئو نیز به آن اشاره می‌شود) سواب سایز 2 نیاز است. همچنین، می‌توان ازطریق وب‌سایت سازنده‌ی سواب، اندازه‌ی درست سواب رای برند مخصوص دوربین بررسی کرد. درمورد برند سازنده‌ی سواب نیز می‌توان از محصولات شرکت‌های معتبر استفاده کرد.
قبل از شروع به تمیز کردن حسگر باید مکان مناسبی را برای این کار بیابید که علاوه بر داشتن نور کافی، عاری از هرگونه گرد و غبار و ذرات معلق در هوا باشد و تمام ابزارهای لازم را نیز حاضر و آماده کرده باشید. این مکان می‌تواند آشپزخانه یا داخل حمام باشد. سواب را با حرکت مستقیم روی حسگر دوربین بکشید، البته لازم نیست نگران آسیب دیدن حسگر باشید زیرا یک تکه شیشه جلو حسگر نصب شده که مانع برخورد سواپ با حسگر می‌شود.

نسیم گیلان


اگر دوربین لرزش‌گیر داخلی (IBIS) دارد، به این نکات توجه کنید
این مورد خیلی مهم است. اگر دوربین شما دارای سیستم تثبیت تصویر داخلی باشد، بسته به نوع ساخت، مدل و... باید مراحل دیگری را دنبال کنید. به‌عنوان یک قانون کلی، باید در هنگام تمیز کردن حسگر، از حرکت اجزای مکانیکی تثبیت کننده‌ی داخلی تصویر جلوگیری کرد.
هر برندی از دوربین، برای خاموش کردن تثبیت کننده‌ی تصویر و «قفل کردن» حسگر در حین تمیز کردن، مراحل متفاوتی دارد. برخی از دوربین‌ها ممکن است در هنگام تمیز کردن حسگر نیاز به روشن ماندن داشته باشند اما در برخی از برندهای دیگر، دوربین باید خاموش باشد. باز هم تأکید می‌شود که از این بررسی و انجام مراحل دیگری که لازم است قبل از تمیز کردن حسگر دوربینی که تثبیت کننده تصویر داخلی دارد، سرسری رد نشوید. اگر باز هم اندکی شک دارید که نمی‌توانید به خوبی از عهده‌ی این کار برآیید سعی کنید این کار را به شخصی کاردان بسپارید. همچنین، کاملا دقت داشته باشید که در هنگام نظافت حسگر، به هیچ عنوان به‌طور تصادفی با اجزای مکانیکی شاتر دوربین تماس ایجاد نشود.
تمیز کردن واقعی
قبل از اینکه کار تمیز کردن حسگر را شروع کنید، دوربین را خاموش کرده و لنز را بردارید. البته درباره‌ی دوربین‌هایی که تثبیت کننده‌ی تصویر دارند، شاید لازم باشد که دوربین را روشن بگذارید. حواس‌تان را کاملا جمع کنید که مطابق با دستورالعمل‌هایی که برای دوربین شما توصیه شده، عمل ‌کنید.
این ویدئو تمیز کردن واقعی را نشان می‌دهد اما به‌عنوان یک دستورالعمل کلی، پس از برداشتن لنز، ابتدا باید انگشت شست خود را در اطراف پایه لنز بکشید و آن ناحیه را پاک کنید زیرا نباید پس از تمیز کردن شیشه‌ی جلو حسگر، گرد و غبار یا مواد زاید روی آن بریزد. اگر پس از تمیز کردن قسمت پایه‌ی لنز، انگشت شست شما کثیف شود، این مأموریت را به خوبی انجام داده‌اید!
برای تمیز کردن از سواب‌های یکبار مصرف استفاده کنید و توجه داشته باشید که از هر سواب بیش از یک بار استفاده نکنید. دقت کنید که قطره‌ی تمیز کننده را نیز باید روی لبه‌های سواب اضافه کنید نه روی حسگر.

نسیم گیلان


در هنگام ریختن قطره روی سواب حواس‌تان باشد تا این کار را در فضای بالای دوربین انجام ندهید زیرا امکان دارد که به‌طور ناخواسته درون حسگر بریزد. برای ریختن قطره روی سواب، ابتدا یکی دو قطره به یک لبه‌ی سواب بریزید و سپس سواب را بچرخانید و همین کار را روی لبه‌ی سمت دیگر آن انجام دهید. توجه داشته باشید که بیش از یکی دو قطره استفاده نکنید.
به محض اینکه قطره را روی لبه‌های سواب ریختید، کار تمیز کردن حسگر را شروع کنید زیرا این قطره به سرعت تبخیر می‌شود. ابتدا سواب را روی حسگر از یک جهت به سوی دیگر بکشید و سپس سواب را برگردانید و از همان سو، مسیری را که آمده‌اید برگردید تا به نقطه‌ی شروع برسید و سپس سواب را مستقیما بردارید. درصورتی‌که می‌خواهید حسگر دوربین مجهز به تثبیت کننده‌ی تصویر را تمیز کنید سعی کنید هنگام کشیدن سواب فشار کمتری وارد کنید تا قطعات مکانیکی تثبیت کننده‌ی تصویر داخلی دچار آسیب دیدگی نشوند. برای درک بهتر این تکنیک، بار دیگر ویدئو را با دقت نگاه کنید.
پس از اتمام این کار حسگر دوربین را دوباره با دمنده حرفه‌ای باد بگیرید و بلافاصله لنز یا درپوش آن را دوباره روی دوربین قرار دهید. اکنون کار شما تمام است! حالا ممکن است دوست داشته باشید عکس دیگری بگیرید تا نتیجه‌ی کار را مشاهده کنید. عکس جدید را نیز را در لایت روم باز کنید و آن را با اولین عکس قبل از تمیز کردن مقایسه کنید تا ببینید چه تفاوتی را مشاهده می‌کنید.
در بدترین حالت، ممکن است لازم باشد تا برای دومین بار حسگر را تمیز کنید. فراموش نکنید که سواب‌هایی را که یکبار استفاده می‌کنید، دور بریزید و به هیچ عنوان از آن‌ها دوباره استفاده نکنید. اگر احساس کردید که باید دوباره حسگر را نظافت کنید، از یک سواب جدید دیگر استفاده کنید.
اکنون که حسگر برای بار دوم تمیز شده، دیگر باید کار به خوبی انجام شده باشد. حال می‌توانید به خودتان یک تبریک جانانه بگویید و کارتان را تحسین کنید. آنقدرها هم که فکر می‌کردید سخت نبود! البته توجه داشته باشید که هرگز و به هیچ عنوان حسگر دوربین را لمس نکنید زیرا همان‌طور که در ویدئو مشاهده کردید چنین حماقتی فقط از دست یک یوتیوبر دیوانه برمی‌آید و بس!
در پایان، یکبار دیگر تأکید می‌شود چنانچه از انجام این کار یک ذره هم دل‌تان می‌لرزد و به توانایی خود شک دارید، از انجام آن صرف‌نظر کنید و از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید. پس از نظافت حسگر ممکن است کار شما با موفقیت همراه باشد و حسگرهای دوربین شما همیشه درخشان و شفاف باشند. موفق باشید و همواره شانس با شما یار باد!
شما از چه فن‌ و تدبیری برای تمیز کردن حسگر دوربین استفاده می‌کنید؟ چه مواد تمیز کننده و دستگاه دمنده‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/221804/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماجرای مرموز اسیدپاشی در پارک

صادرات نفت ایران رو به افزایش است

مهدی جهانگیری به 2 سال حبس محکوم شد

نظر شقایق دهقان درباره جنس کمدی تنابنده و سعید آقاخانی

نمره باتری گلکسی S21 مشخص شد: متوسط اما مطمئن

بازی Project 007 ممکن است آغازکننده‌ی یک سه‌گانه باشد

لپ تاپ ایسوس Sky Selection 2 با مشخصات قدرتمند گیمینگ معرفی شد

تخفیف بسیار خوب اشتراک EA Play برای کاربران

ربات هوشمند ویژه خدمات رسانی به مشتریان

گلکسی XCover 5 سامسونگ در گیک بنچ حضور پیدا کرد

اپل در مسیری جدید قرار گرفت!

بهسازی ١54 سایت در ایلام توسط همراه اول با هدف ایجاد عدالت ارتباطی

فعالیت هکرهای کلاه سفید رسمی می‌شود

اکسپریا پرو سونی سرانجام به بازار عرضه شد

چگونه از لوگو پشتی اپل در آیفون به عنوان یک دکمه مخفی استفاده کنیم؟

استخراج رمزارز وارد مرحله‌ کاملا جدیدی شد

مدل ویژه اپل‌ واچ برای حمایت از جامعه سیاه‌پوستان رونمایی شد

رکوردشکنی تاریخی بازی The Last of Us Part 2

سیستم دوربین آیفون تاشو در پتنت جدید اپل فاش شد

اپل نسخه ویژه از هدفون وایرلس پاور بیتس پرو را عرضه کرد

قابلیت جدیدی به اسمارت واچ‌های اپل و سامسونگ افزوده می‌شود

فرماندار: سند ایمنی آب در آستارا تدوین می‌شود

وزن کم چانه از بیشترین تخلفات نانوایی های سیاهکل

اهدای زمین برای ساخت حسنیه امامزادگان آستارا

بزرگداشت یوم‌الله 12 بهمن در گیلان با سخنرانی عضو حقوقدان شورای نگهبان

خیران در ساخت 45 واحد مسکونی برای نیازمندان مشارکت کنند

اعتبارات پروژه های آب و فاضلاب قطره چکانی است

طرح ورزش درخانه ورزشهای همگانی مورد استقبال خوبی در جامعه قرار گرفت

پلمب یک موسسه پوست و زیبایی غیرمجاز در رشت

دستگیری 14 عضو یک شرکت هرمی در بندرانزلی

نماینده ولی‌فقیه در گیلان: روش اسلام دوری از افراط و تفریط است

بازداشت 14 عضو یک شرکت هرمی در بندرانزلی

وزش باد شدید در استان‌های گیلان و اردبیل/ افزایش دمای 6 تا 12 درجه‌ای در شمال کشور

تنظیم بازار رودبار با توزیع روغن و شکر

وزن کم چانه از بیشترین تخلفات نانوایی‌های سیاهکل

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی فعالیت کند

داستانک/ مشکلات را پیچیده نکنیم!

"هنرِ حرف زدن" کتابی که لری کینگ مجری و خبرنگار مشهور آمریکایی نوشت

محبوب‌ترین برنامه کاربردی برای مطالعه کتاب‌های الکترونیک در سال 2021

شمس لنگرودی: عباس صفاری ناتمام ماند

"عشق را چگونه می‌شود نوشت؟"؛ دکلمه بسیار زیبای حسین پناهی

معرفی برگزیدگان جایزه ابوالحسن نجفی

داستان شب/ بابا لنگ دراز- قسمت سوم

مراسم بزرگداشت یوم الله 12 بهمن در رشت برگزار می شود

برگزاری آیین نامگذاری، بهره برداری و افتتاح میدان برادران شهید ریاضی

محله های ناحیه سه منطقه21 با دوچرخه پایش شد

دژ باغ ویژه مادران و کودکان در منطقه5 طراحی می‌شود

مرمت و بهسازی ایستگاه های اتوبوس تندرو شمال شرق تهران

برگزاری نشست هم اندیشی شهرداری منطقه 7 با مدیریت بحران استان گیلان

مجوز آزمایش واکسن در موسسه رازی صادر شد