نسیم گیلان

آخرين مطالب

چگونه حسگر دوربین عکاسی خود را تمیز کنیم؟ علمي

چگونه حسگر دوربین عکاسی خود را تمیز کنیم؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - چگونه حسگر دوربین عکاسی خود را تمیز کنیم؟
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/7068259
١٧٤
٠
زومیت / برای داشتن عکس‌هایی شفاف و عالی، باید حسگر دوربین همیشه تمیز باشد. در این مقاله نحوه‌ی تمیز کردن حسگر را به‌ صورت گام به گام به شما آموزش می‌دهیم که بسیار ساده است.
حسگر یکی از قطعات گران‌قیمت دوربین است. چنانچه به توانایی خود برای تمیز کردن آن اطمینان کامل ندارید یا دل‌تان می‌لرزد و حس می‌کنید که ممکن است به آن آسیب وارد کنید، به هیچ عنوان ریسک نکنید و برای تمیز کردن حسگر ، دستگاه خود را به شخص یا شرکت مجاز و حرفه‌ای بسپارید.
تمیز کردن حسگر چندان سخت نیست و شاید لازم باشد تا هر عکاس حرفه‌ای نحوه‌ی انجام آن را یاد داشته باشد. لذا برای درک بهتر این موضوع حتما ویدئو را نگاه کنید که شیوه‌های عملی نظافت حسگر را نشان می‌دهد.
وقتی روی حسگر دوربین گرد و غبار بنشیند، معمولا در عکس‌ به این شکل دیده می‌شود:

نسیم گیلان


با انجام این آزمایش ساده می‌توانید متوجه شوید که روی حسگر دوربین شما گرد و غبار وجود دارد یا خیر:
1ـ دیافراگم دوربین را تا جایی که امکان دارد پایین بیاورید، مثلا روی f/11 قرار دهید.
2ـ ایزو را نیز تا حد امکان روی پایین‌ترین مقدار تنظیم کنید.
3ـ حال یک سوژه‌ی روشن را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید از صفحه‌ی رایانه و صفحه‌ی گوگل که خالی و سفید باشد یا حتی در روز از آسمان بدون ابر استفاده کنید.
4ـ از سوژه‌ای که انتخاب کرده‌اید عکس بگیرید و عکس را در برنامه‌ی لایت‌روم (Lightroom) یا فتوشاپ باز کنید و آن را با دقت نگاه کنید.
5ـ وقتی عکس مدنظر را در برنامه لایت‌روم باز کردید، روی ابزار Spot Healing در بخش Develop کلیک کنید و سپس تیک مربع عبارت: «Visualize Spots» را در پایین صفحه زیر عکس خود بزنید، نقاطی که روی حسگر دوربین دارای گرد و غبار هستند، سفید به‌نظر می‌رسند.
ابزار مورد نیاز
برای تمیز کردن حسگر دوربین، معمولا این سه ابزار مورد نیاز است:
1. یک دمنده‌ی هوا حرفه‌ای برای این کار نیاز دارید. 
2. یک بطری کوچک مایع تمیز کننده‌ی مخصوص حسگر که می‌تواند تمیز کننده‌ی مایع Eclipse ساخت شرکت فتوسل «Photosol» یا دیگر شرکت‌های معتبر باشد.
3. سواب (پارو) حسگر. سواب‌های حسگر بسیار مهم هستند. اندازه مورد نیاز شما به نوع دوربینی که تمیز می‌کنید بستگی دارد. برای حسگرهای کراپ شده از برند فوجی فیلم ( همان‌طور که در ویدئو نیز به آن اشاره می‌شود) سواب سایز 2 نیاز است. همچنین، می‌توان ازطریق وب‌سایت سازنده‌ی سواب، اندازه‌ی درست سواب رای برند مخصوص دوربین بررسی کرد. درمورد برند سازنده‌ی سواب نیز می‌توان از محصولات شرکت‌های معتبر استفاده کرد.
قبل از شروع به تمیز کردن حسگر باید مکان مناسبی را برای این کار بیابید که علاوه بر داشتن نور کافی، عاری از هرگونه گرد و غبار و ذرات معلق در هوا باشد و تمام ابزارهای لازم را نیز حاضر و آماده کرده باشید. این مکان می‌تواند آشپزخانه یا داخل حمام باشد. سواب را با حرکت مستقیم روی حسگر دوربین بکشید، البته لازم نیست نگران آسیب دیدن حسگر باشید زیرا یک تکه شیشه جلو حسگر نصب شده که مانع برخورد سواپ با حسگر می‌شود.

نسیم گیلان


اگر دوربین لرزش‌گیر داخلی (IBIS) دارد، به این نکات توجه کنید
این مورد خیلی مهم است. اگر دوربین شما دارای سیستم تثبیت تصویر داخلی باشد، بسته به نوع ساخت، مدل و... باید مراحل دیگری را دنبال کنید. به‌عنوان یک قانون کلی، باید در هنگام تمیز کردن حسگر، از حرکت اجزای مکانیکی تثبیت کننده‌ی داخلی تصویر جلوگیری کرد.
هر برندی از دوربین، برای خاموش کردن تثبیت کننده‌ی تصویر و «قفل کردن» حسگر در حین تمیز کردن، مراحل متفاوتی دارد. برخی از دوربین‌ها ممکن است در هنگام تمیز کردن حسگر نیاز به روشن ماندن داشته باشند اما در برخی از برندهای دیگر، دوربین باید خاموش باشد. باز هم تأکید می‌شود که از این بررسی و انجام مراحل دیگری که لازم است قبل از تمیز کردن حسگر دوربینی که تثبیت کننده تصویر داخلی دارد، سرسری رد نشوید. اگر باز هم اندکی شک دارید که نمی‌توانید به خوبی از عهده‌ی این کار برآیید سعی کنید این کار را به شخصی کاردان بسپارید. همچنین، کاملا دقت داشته باشید که در هنگام نظافت حسگر، به هیچ عنوان به‌طور تصادفی با اجزای مکانیکی شاتر دوربین تماس ایجاد نشود.
تمیز کردن واقعی
قبل از اینکه کار تمیز کردن حسگر را شروع کنید، دوربین را خاموش کرده و لنز را بردارید. البته درباره‌ی دوربین‌هایی که تثبیت کننده‌ی تصویر دارند، شاید لازم باشد که دوربین را روشن بگذارید. حواس‌تان را کاملا جمع کنید که مطابق با دستورالعمل‌هایی که برای دوربین شما توصیه شده، عمل ‌کنید.
این ویدئو تمیز کردن واقعی را نشان می‌دهد اما به‌عنوان یک دستورالعمل کلی، پس از برداشتن لنز، ابتدا باید انگشت شست خود را در اطراف پایه لنز بکشید و آن ناحیه را پاک کنید زیرا نباید پس از تمیز کردن شیشه‌ی جلو حسگر، گرد و غبار یا مواد زاید روی آن بریزد. اگر پس از تمیز کردن قسمت پایه‌ی لنز، انگشت شست شما کثیف شود، این مأموریت را به خوبی انجام داده‌اید!
برای تمیز کردن از سواب‌های یکبار مصرف استفاده کنید و توجه داشته باشید که از هر سواب بیش از یک بار استفاده نکنید. دقت کنید که قطره‌ی تمیز کننده را نیز باید روی لبه‌های سواب اضافه کنید نه روی حسگر.

نسیم گیلان


در هنگام ریختن قطره روی سواب حواس‌تان باشد تا این کار را در فضای بالای دوربین انجام ندهید زیرا امکان دارد که به‌طور ناخواسته درون حسگر بریزد. برای ریختن قطره روی سواب، ابتدا یکی دو قطره به یک لبه‌ی سواب بریزید و سپس سواب را بچرخانید و همین کار را روی لبه‌ی سمت دیگر آن انجام دهید. توجه داشته باشید که بیش از یکی دو قطره استفاده نکنید.
به محض اینکه قطره را روی لبه‌های سواب ریختید، کار تمیز کردن حسگر را شروع کنید زیرا این قطره به سرعت تبخیر می‌شود. ابتدا سواب را روی حسگر از یک جهت به سوی دیگر بکشید و سپس سواب را برگردانید و از همان سو، مسیری را که آمده‌اید برگردید تا به نقطه‌ی شروع برسید و سپس سواب را مستقیما بردارید. درصورتی‌که می‌خواهید حسگر دوربین مجهز به تثبیت کننده‌ی تصویر را تمیز کنید سعی کنید هنگام کشیدن سواب فشار کمتری وارد کنید تا قطعات مکانیکی تثبیت کننده‌ی تصویر داخلی دچار آسیب دیدگی نشوند. برای درک بهتر این تکنیک، بار دیگر ویدئو را با دقت نگاه کنید.
پس از اتمام این کار حسگر دوربین را دوباره با دمنده حرفه‌ای باد بگیرید و بلافاصله لنز یا درپوش آن را دوباره روی دوربین قرار دهید. اکنون کار شما تمام است! حالا ممکن است دوست داشته باشید عکس دیگری بگیرید تا نتیجه‌ی کار را مشاهده کنید. عکس جدید را نیز را در لایت روم باز کنید و آن را با اولین عکس قبل از تمیز کردن مقایسه کنید تا ببینید چه تفاوتی را مشاهده می‌کنید.
در بدترین حالت، ممکن است لازم باشد تا برای دومین بار حسگر را تمیز کنید. فراموش نکنید که سواب‌هایی را که یکبار استفاده می‌کنید، دور بریزید و به هیچ عنوان از آن‌ها دوباره استفاده نکنید. اگر احساس کردید که باید دوباره حسگر را نظافت کنید، از یک سواب جدید دیگر استفاده کنید.
اکنون که حسگر برای بار دوم تمیز شده، دیگر باید کار به خوبی انجام شده باشد. حال می‌توانید به خودتان یک تبریک جانانه بگویید و کارتان را تحسین کنید. آنقدرها هم که فکر می‌کردید سخت نبود! البته توجه داشته باشید که هرگز و به هیچ عنوان حسگر دوربین را لمس نکنید زیرا همان‌طور که در ویدئو مشاهده کردید چنین حماقتی فقط از دست یک یوتیوبر دیوانه برمی‌آید و بس!
در پایان، یکبار دیگر تأکید می‌شود چنانچه از انجام این کار یک ذره هم دل‌تان می‌لرزد و به توانایی خود شک دارید، از انجام آن صرف‌نظر کنید و از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید. پس از نظافت حسگر ممکن است کار شما با موفقیت همراه باشد و حسگرهای دوربین شما همیشه درخشان و شفاف باشند. موفق باشید و همواره شانس با شما یار باد!
شما از چه فن‌ و تدبیری برای تمیز کردن حسگر دوربین استفاده می‌کنید؟ چه مواد تمیز کننده و دستگاه دمنده‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/221804/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فوت 2 عضو یک خانواده بر اثر کرونا در باوی

درخواست سهمیه ویژه واکسن کرونا برای خوزستان

سهمیه‌ بندی روغن در تهران

جزئیات جدید سقف کارت به کارت

"بچه مهندس 4" با تم امنیتی به مشهد رسید

معرفی ثروتمند‌ترین افراد حوزه تکنولوژی

جزئیات جدیدی از مشخصات شیائومی ردمی نوت 10 افشا شد

چالشی برای گیمرها

جی‌پی مورگان پیش‌بینی‌اش از میزان فروش آیفون در 2021 را کاهش داد

خیابانی به نام اسطوره نامگذاری شد

نشت یابی خطوط گاز برای تامین پایدار انرژی در گیلان

مشکلات مالی پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان حل شد

تخفیف یارانه‌ای کتاب برای علاقه‌مندان به مطالعه

گیلان/ شیوع خوشه ای کرونا در رودبار و روسر

برگزاری جشن نیکوکاری با شعار «عیدی برای همه» در گیلان

رتبه برتر گیلان در ارتقای سطح امدادی و کیفی خانه‌های هلال

کاهش 19 درصدی حوادث در استان گیلان

حدود 17 هزار شغل جدید در گیلان در سامانه رصد ثبت شد

بستری شدن 67بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلان

آزادی 353 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های گیلان

برگزاری اردوی تیم ملی کشتی آلیش بانوان در سالن توفیق جهانبخت

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان گیلان تا 11 اسفند 99

حدود 100 نجاتگر گیلان در آزمون درجه ایثار رقابت کردند

دیدار دوستانه مینی فوتبال ،گامی موفق دربازاریابی اجتماعی ورزشهای همگانی

هوای گیلان دوباره سرد و برفی می شود

توزیع روزانه 320 تن مرغ گرم در بازار گیلان

تست کرونا برای مسافران پرواز رشت – اهواز الزامی است

شیوع خوشه ای کرونا در رودبار و رودسر

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت نود و چهارم- صحبت پیامبر با ابن ملجم

خدمات کتاب‌دهی هتلی در فلوریدا

بخشی از کتاب/ باز هم چیزی هست که باید بابت آن هر ثانیه شادی کرد

نظارت بر بازار عید در آستارا تشدید می‌شود

آراستگی شهر در طرح استقبال از نوروز 1400

افتتاح همزمان ایستگاه‌های میدان قیام و دولاب در خط 7 مترو

رونق «ترانزیت» ارمغان هم‌آوایی قطار و کشتی

وقتی کرونا مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم را زیاد می کند

تاب‌آوری تهران و سیلاب‌های شهری

108 هزار انحراف پروانه در سال های 91 تا 97

آمریکا: آماده تعامل برای بازگشت به برجام هستیم

20 نفر در ایران قربانیِ کرونای انگلیسی شدند

دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده‌ اند

توهین شرم آور مجری تلویزیون به یک گروه محبوب موسیقی + عکس

تجلیل از قوی ترین مرد سینمای جهان

Apex Legends در استیم به رکورد 198 هزار بازی‌باز همزمان دست یافت

مسئولیت ذخیره‌ عکس در گوگل فتوز در حالت «کیفیت بالا» با خودتان است

تمجید وارن بافت از سهام اپل

ممنوعیت دائمی افراد در شبکه‌های اجتماعی منجر به افزایش تفرقه می‌شود

توزیع روزانه مرغ گرم در گیلان به 320 تن رسید

7 دستگاه تبلت به دانش‌آموزان نیازمند صومعه‌سرا اهدا شد

راه اندازی دستگاه بویه هواشناسی دریایی در بندر آستارا