نسیم گیلان

آخرين مطالب

دود گرانی‌ها به چشم دانشجویان نیز رفت/ اعتراض گروهی از دانشجویان دانشگاه آزاد در پی افزایش ناباورانه شهریه‌ها علمي

دود گرانی‌ها به چشم دانشجویان نیز رفت/ اعتراض گروهی از دانشجویان دانشگاه آزاد در پی افزایش ناباورانه شهریه‌ها
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نظر به انتشار اخبار رسمی در مورد افزایش شهریه به میزان 15 الی 30 درصد در رشته‌های دامپزشکی و کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی، برخی از دانشجویان به‌شدت گله‌مندند.
دانشجویان معترض که به شمارشان به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان از 30 تن نیز تجاوز نمی‌کند، مدعی هستند که افزایش شهریه در این دانشگاه نه‌تنها 30 درصد نبوده بلکه 100 درصد افزایش داشته و در پی آن حذف و اضافه دروس و انتخاب واحدشان نیز با مشکل روبرو شده است.
دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت که در رشته‌های دامپزشکی و آزمایشگاه در حال تحصیل هستند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفته‌اند مسؤولان دانشگاه، دانشجویان را به‌نوعی یک گام صندوق می‌پندارند و این نوعی توهین به دانشجویان است.
این دانشجویان مدعی هستند افزایش دریافتی دانشگاه از دانشجویان صرف هزینه‌های گزاف پمپ آبیاری درختان بید، سرویس کولرگازی مسؤولان و معاونین بلندپایه و سایر تجملاتی که چهره غیرانقلابی و خلاف واقع از دانشگاه آزاد اسلامی نمایان ساخته است، می‌شود که در پی آن مسؤولان دانشگاه درصدد بالفعل کردن مطالبات ناحقشان از دانشجویان هستند.
دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت می‌گویند: برآیند عملکرد مسؤولان مالی دانشگاه آزاد اسلامی نتیجه‌ای جز این موضوع نمی‌دهد که گویا از دید آن‌ها نه اینکه دانشجوییم بلکه تنها یک مشتری محسوب می‌شویم.
عده‌ای دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد رشت می‌گویند متأسفانه ما نه اطلاعات درست در مورد آینده تحصیلی رشته خود و نه بازار کار آن و نه حتی میزان شهریه و دلیل آن داریم زیرا کسی در دانشگاه آزاد واحد رشت پاسخگوی دغدغه ما نیست.
گفته‌شده دانشجویان در همین راستا نامه‌ای هفت‌بندی بند را جهت واخواهی حقوق ازدست‌رفته‌شان تدوین کرده و برای مسؤولان دانشگاه آزاد در استان و مرکز ارسال کرده‌اند تا بتوانند پاسخی برای سؤالات مبهم خود بیابند.
برای جویا شدن موضوع و رفع ابهامات دانشجویان دامپزشکی و آزمایشگاه دانشگاه آزاد، سراغ محمد دوستدار، رئیس این دانشگاه در استان گیلان رفتیم.
دوستدار، رئیس دانشگاه آزاد استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس مهم‌ترین عامل در تعیین میزان شهریه دانشگاه آزاد را رتبه‌بندی واحدهای دانشگاهی می‌داند و می‌گوید «واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد از سطح یک تا 26 رتبه‌بندی شده، از این روز شهریه واحدهای دانشگاهی رتبه یک مثل رشت نسبت به واحد دانشگاهی رتبه 26 همچون سیاهکل بیشتر است و این مهم قابل‌توجه و تأمل است.»
وی بیان کرده که دانشگاه آزاد یک دانشگاه خودگردان است و با این حجم از امکانات، هیئت‌علمی و استادان از هیچ ارگانی بودجه و کمک مالی دریافت نمی‌کند.
به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان، این دانشگاه یک واحد دانشگاهی 100 درصد خودگردان بوده و از طریق درآمدهای حاصل، امورات خود را در این شرایط سخت اقتصادی می‌گذراند.
دوستدار در صحبت‌هایش در رابطه با انتقادات دانشجویان گفته انتقاد دانشجویان دانشگاه آزاد گیلان نسبت به گرانی شهریه بی‌مورد است.
وی در تشریح دلایل خود در خصوص افزایش شهریه دانشگاه در ترم جاری گفته که یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی در دانشگاه آزاد، شهریه دریافتی از دانشجویان است، لذا تعیین شهریه دانشگاه آزاد متمرکز از کشور و توسط ستادی که در آن رئیس دانشگاه آزاد کشور و هیئت‌امنایی که توسط مقام معظم رهبری انتخاب‌شده، تعیین می‌شود.
رئیس دانشگاه آزاد استان گیلان اذعان کرده که نرخ شهریه در دانشگاه آزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد و به‌جز شهریه ثابت، شهریه متغیر بر اساس معیارهایی مثل نرخ تورم، رتبه‌بندی واحدها و جذابیت رشته و برخورداری شهرستان‌ها تعیین می‌شود.
البته راه برای دانشجویان بر اساس توضیحاتی که دوستدار داده بسته نیست و همچنان آن‌ها در صورت تمایل می‌توانند در رشته‌ای که نسبت به آن راغب هستند و از ابتدا شوق به ادامه تحصیل در آن را داشته‌اند، ادامه دهند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رشت بیان کرده که دانشجویان می‌توانند از تسهیلات پنج میلیون تومانی یکی از بانک‌ها و یا منابعی که در صندوق رفاه دانشجویی است نیز بهره بگیرند تا بتوانند تحصیلات خود را در مقاطع مذکور به پایان ببرند.
البته دوستدار بیان کرده که این دانشگاه با واکاوی و رصدهای موشکافانه دریافته که برخی از انتقادات دانشجویان ناشی از تعارض منافعی است که توسط برخی از هیئت‌های علمی این دانشگاه است و در همین رابطه تذکراتی نیز به آن‌ها داده‌شده است.
البته ناگفته نماند، بنا بر گفته رئیس دانشگاه آزاد، آن دسته از دانشجویانی که توان کافی برای پرداخت شهریه تعیین‌شده از سوی مرکز را نداشته باشند، 15 درصد شهریه را می‌توانند با موافقت دانشگاه تخفیف بگیرند.
گرچه دغدغه دانشجویان مبنی برافزایش شهریه آن‌هم به‌یک‌باره موردقبول و قابل‌طرح در هیئت‌امنای دانشگاه آزاد و ترحم مسئولان این دانشگاه به ذینفعانشان است اما از طرف دیگر دانشجویان که تیزبینان و واقع‌گرایان جامعه هستند باید با نرخ تورم، گرانی‌ها و افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاهی که خود آن را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند را نیز لحاظ کنند.
نکته قابل‌توجه دیگر اینکه مسؤولان عالی کشور ازجمله شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به بعد آموزش و فرهنگ کشور نیز که در پی سیاست‌های منفعلانه آن‌ها تحت شعاع قرارگرفته نیز توجه وافر داشته باشند زیرا در پی شرایط سخت معیشتی و تنگنای اقتصادی وجه آموزش عالی نیز تحت شعاع قرارگرفته و آتشی که به راه انداخته‌اند نه‌تنها عامه مردم بلکه دود آن در چشم قشر مرفه جامعه که برای تحصیل، دانشگاه آزاد را مقصد آموزشی خود انتخاب می‌کردند نیز رفته و امید را از چشم آنا نیز حداقل در چند فرسخی گرفته است.
گفته‌شده دانشگاه آزاد اسلامی گیلان ازجمله در واحد دانشگاهی مرکز استان علاوه بر دانشجویان ایرانی، دانشجویان خارجی را نیز در خود دارد که دو برابر دانشجویان ایرانی شهریه پرداخت می‌کنند اما این دانشگاه به‌عنوان قطب فرهنگی و تربیت نسل متخصص و متبحر در ایران باید به اصل خود که تعلیم و تعلم هست برگردد چراکه هیچ سرمایه‌ای بالاتر از نسل آگاه، متخصص، متعهد و متبحر نیست.
انتهای پیام/84007
منبع: فارس

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/223372/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماجرای مرموز اسیدپاشی در پارک

صادرات نفت ایران رو به افزایش است

مهدی جهانگیری به 2 سال حبس محکوم شد

نظر شقایق دهقان درباره جنس کمدی تنابنده و سعید آقاخانی

نمره باتری گلکسی S21 مشخص شد: متوسط اما مطمئن

بازی Project 007 ممکن است آغازکننده‌ی یک سه‌گانه باشد

لپ تاپ ایسوس Sky Selection 2 با مشخصات قدرتمند گیمینگ معرفی شد

تخفیف بسیار خوب اشتراک EA Play برای کاربران

ربات هوشمند ویژه خدمات رسانی به مشتریان

گلکسی XCover 5 سامسونگ در گیک بنچ حضور پیدا کرد

اپل در مسیری جدید قرار گرفت!

بهسازی ١54 سایت در ایلام توسط همراه اول با هدف ایجاد عدالت ارتباطی

فعالیت هکرهای کلاه سفید رسمی می‌شود

اکسپریا پرو سونی سرانجام به بازار عرضه شد

چگونه از لوگو پشتی اپل در آیفون به عنوان یک دکمه مخفی استفاده کنیم؟

استخراج رمزارز وارد مرحله‌ کاملا جدیدی شد

مدل ویژه اپل‌ واچ برای حمایت از جامعه سیاه‌پوستان رونمایی شد

رکوردشکنی تاریخی بازی The Last of Us Part 2

سیستم دوربین آیفون تاشو در پتنت جدید اپل فاش شد

اپل نسخه ویژه از هدفون وایرلس پاور بیتس پرو را عرضه کرد

قابلیت جدیدی به اسمارت واچ‌های اپل و سامسونگ افزوده می‌شود

فرماندار: سند ایمنی آب در آستارا تدوین می‌شود

وزن کم چانه از بیشترین تخلفات نانوایی های سیاهکل

اهدای زمین برای ساخت حسنیه امامزادگان آستارا

بزرگداشت یوم‌الله 12 بهمن در گیلان با سخنرانی عضو حقوقدان شورای نگهبان

خیران در ساخت 45 واحد مسکونی برای نیازمندان مشارکت کنند

اعتبارات پروژه های آب و فاضلاب قطره چکانی است

طرح ورزش درخانه ورزشهای همگانی مورد استقبال خوبی در جامعه قرار گرفت

پلمب یک موسسه پوست و زیبایی غیرمجاز در رشت

دستگیری 14 عضو یک شرکت هرمی در بندرانزلی

نماینده ولی‌فقیه در گیلان: روش اسلام دوری از افراط و تفریط است

بازداشت 14 عضو یک شرکت هرمی در بندرانزلی

وزش باد شدید در استان‌های گیلان و اردبیل/ افزایش دمای 6 تا 12 درجه‌ای در شمال کشور

تنظیم بازار رودبار با توزیع روغن و شکر

وزن کم چانه از بیشترین تخلفات نانوایی‌های سیاهکل

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی فعالیت کند

داستانک/ مشکلات را پیچیده نکنیم!

"هنرِ حرف زدن" کتابی که لری کینگ مجری و خبرنگار مشهور آمریکایی نوشت

محبوب‌ترین برنامه کاربردی برای مطالعه کتاب‌های الکترونیک در سال 2021

شمس لنگرودی: عباس صفاری ناتمام ماند

"عشق را چگونه می‌شود نوشت؟"؛ دکلمه بسیار زیبای حسین پناهی

معرفی برگزیدگان جایزه ابوالحسن نجفی

داستان شب/ بابا لنگ دراز- قسمت سوم

مراسم بزرگداشت یوم الله 12 بهمن در رشت برگزار می شود

برگزاری آیین نامگذاری، بهره برداری و افتتاح میدان برادران شهید ریاضی

محله های ناحیه سه منطقه21 با دوچرخه پایش شد

دژ باغ ویژه مادران و کودکان در منطقه5 طراحی می‌شود

مرمت و بهسازی ایستگاه های اتوبوس تندرو شمال شرق تهران

برگزاری نشست هم اندیشی شهرداری منطقه 7 با مدیریت بحران استان گیلان

مجوز آزمایش واکسن در موسسه رازی صادر شد