نسیم گیلان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی فعالیت کند وزارت رفاه

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی  فعالیت کند
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تسهیل مهاجرت از روستاها به شهرها موجب رواج حاشیه نشینی و ایجاد فقر و آسیبهای اجتماعی فراوان شده است، اگر به امکاناتی نظیر بیمه اجتماعی که امروزه درروستاها ایجاد کرده‌ایم، درگذشته نیز توجه داشتیم، روستاییان تمایلی به مهاجرت نداشتند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، "مهدی عیسی‌زاده" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در دیدار با "علی شیرکانی" مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با تشکر و قدردانی از خدمات صندوق بیمه اجتماعی گفت: فعالیت صندوق نسبت به سایر بیمه‌ها بسیار ماندگار است، زیرا مرتبط با اقشاری است که جزو شریف‌ترین و صادق‌ترین انسان‌ها هستند و با توجه به آنکه جامعه هدف صندوق افراد پاک و شریفی هستند بنابراین خدمات صندوق نیز بسیار والا و ارزشمند است.
عیسی‌زاده با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی هنوز در برخی از روستاها ناآشنا است، گفت: باید در راستای خدمات صندوق تبلیغات و اطلاع‌رسانی کامل صورت گیرد و مردم باید بدانند که صندوق حامی آنها و جزئی از خانواده آنها است که در حوادث ناگوار و در نامطلوبترین زمان‌ها دستگیر آنها خواهد بود.
وی گفت: باوجود عمر کم صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، عملکرد بسیار قابل قبولی دارد اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: تسهیل مهاجرت از روستاها به شهرها پس از انقلاب موجب رواج حاشیه نشینی و ایجاد فقر و آسیبهای اجتماعی فراوان شده است و به جرات میگویم که به اگر امکاناتی که امروزه در روستاها ایجاد کرده‌ایم، درگذشته نیز توجه داشتیم، یقین داشتم که روستاییان مایل به مهاجرت نبودند درصورتی که غفلت کردیم و رواج مهاجرت‌ها مشکلات مربوط به آن در نتیجه این غفلت ایجاد شده است.
عیسی‌زاده ادامه داد: معتقد هستم که عمدا یا سهوا تعادل روستاها و شهرها را برهم زده‌ایم و این مسئله موجب سیل مهاجرتها به شهرها و ایجاد آسیبهای اجتماعی فراوان شده است آسیبهایی که امروزه باید در مجلس کمیسیون‌های مختلفی برای رفع آنها ایجاد کنیم تا به همین مسائل بپردازیم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نام صندوق گفت: معتقد هستم که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیشتر از این می‌تواند فعالیت کند و می‌تواند در حفظ روستا و زندگی روستایی، ایجاد امید به ماندن در روستاها، حفظ اصلی‌ترین ارزشهای انسانی و سنت‌های فرهنگی رایج در جامعه روستایی فعالیت کند.
وی با بیان اینکه چهارچوب‌های روستایی نسبت به شهری متفاوت است و زنان سرپرست خانوار در روستاها با محدودیت‌های در تامین معیشت دارند و فقط می‌توانند با پرداختن به برخی از شغل‌ها مانند قالیبافی و صنایع دستی و غیره گذران زندگی کنند، درصورتی که درشهرها می‌توانند به شغلهای متفاوتی برای تامین معاش خود بپردازند، از مدیرعامل صندوق خواست تا به صورت ویژه مسئله بیمه بانوان روستایی به ویژه زنان سرپرست خانوار روستایی را در دستورکار خود قرار دهد تا مجلس نیز بتواند موضوع حمایت بیمه‌ای از این گروه را دنبال کند.
وی تاکید کرد: باتوجه به آنکه برخی از جوانان نسبت به بیمه کم توجه هستند باید از سمت آسیبهای اجتماعی و عوارض مهاجرت به شهرها وارد عمل شد تا بتوان راهکارهایی را نسبت به بیمه این افراد درنظر گرفت.
صندوق حامی روستاییان و عشایر کشور
در ادامه "علی شیرکانی" صندوق را حامی روستاییان و عشایر دانست و گفت: در کشور همواره بیمه‌ها و صندوق‌هایی برای کارکنان و مزد بگیران مانند سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، صندوق صدا و سیما و صندوق کارگران وجود داشته است، اما برای غیرمزد بگیران هیچ پوشش بیمه و صندوقی درنظر گرفته نشده بود، این درحالی است که در اصل 29 قانون اساسی بر بیمه تمام آحاد کشور تاکید شده است، به همین دلیل در سال 1383 به برکت نظام صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تشکیل شد و به جرات میتوان گفت که یکی از خدمات بزرگ نظام به جامعه هدف همین صندوق بوده است.
وی ادامه داد: در این صندوق دولت با پرداخت 10 درصد حق بیمه نقش کارفرما را داشته و شخص فقط 5 درصد حق بیمه خود را می‌پردازد و خوشبختانه تاکنون تمام دولتها فارغ از سمت و سوی سیاسی همواره حامی این صندوق بوده‌اند.
شیرکانی با بیان اینکه تمام دنیا و به ویژه کشورهای پیشرفته به دلیل اهمیت روستاها و حفظ امنیت غذایی کشور به روستاها توجه ویژه‌ای داشته و به بازسازی روستاها روی آورده‌اند، گفت: اگر می‌خواهیم در تمام دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید به روستاها و عشایر به عنوان اولین خط مقدم تامین امنیت غذایی کشور توجه کنیم، دقت شود که با احیای روستاها و زندگی روستایی گامی عظیم در حفظ کشور خواهیم برداشت.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی تاکید کرد: باوجود گسترش خدمات زیرساختی اعم از گاز، برق و اینترنت در روستاها به امکانات رفاهی و زندگی آنها کمتر پرداخته‌ایم درصورتی که برای پایداری روستاها علاوه بر خدمات زیرساختی باید خدمات رفاهی از جمله شغل، امید به آینده در روستاییان و افتخار به هویت روستایی و تاریخ روستا ایجاد کنیم تا بتوانیم ضمن حفظ روستا و زندگی روستایی از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری کنیم.
شیرکانی هزینه آبادانی و رفاهی روستاها نسبت به شهرها را برای کشور بسیار کمتر دانست و گفت: هزینه ایجاد خدمات رفاهی در شهرها بسیار بالا است درصورتی که هزینه ایجاد همین خدمات در روستاها به نسبت شهرها بسیار کمتر است، این درحالی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم تامین و ارتقاء حوزه‌های مختلف کشو ر در روستاها امکان پذیر است .
شیرکانی با تشکر و قدردانی از همراهی همه جانبه و کم نظیر کمیسیون اجتماعی مجلس با صندوق و توجه ویژه به موضوع بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و زنان سرپرست خانوار روستایی و نیز اقشار آسیب‌پذیر ، ابراز امیدواری کرد که با این همراهی‌ها از جمله حضور صمیمانه و بی سابقه رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در صندوق با هدف بررسی عملکرد و نیز شندیدن دغدغه‌های مدیران آن، بتوان گامی در گسترش پوشش صددرصدی جامعه هدف صندوق برداشت.
همچنین در این نشست گزارش عملکرد صندوق طی یک سال و نیم گذشته از سوی "شهریار محمودزاده" مشاور مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ارائه شد.

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/239232/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فوت 2 عضو یک خانواده بر اثر کرونا در باوی

درخواست سهمیه ویژه واکسن کرونا برای خوزستان

سهمیه‌ بندی روغن در تهران

جزئیات جدید سقف کارت به کارت

"بچه مهندس 4" با تم امنیتی به مشهد رسید

معرفی ثروتمند‌ترین افراد حوزه تکنولوژی

جزئیات جدیدی از مشخصات شیائومی ردمی نوت 10 افشا شد

چالشی برای گیمرها

جی‌پی مورگان پیش‌بینی‌اش از میزان فروش آیفون در 2021 را کاهش داد

خیابانی به نام اسطوره نامگذاری شد

نشت یابی خطوط گاز برای تامین پایدار انرژی در گیلان

مشکلات مالی پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان حل شد

تخفیف یارانه‌ای کتاب برای علاقه‌مندان به مطالعه

گیلان/ شیوع خوشه ای کرونا در رودبار و روسر

برگزاری جشن نیکوکاری با شعار «عیدی برای همه» در گیلان

رتبه برتر گیلان در ارتقای سطح امدادی و کیفی خانه‌های هلال

کاهش 19 درصدی حوادث در استان گیلان

حدود 17 هزار شغل جدید در گیلان در سامانه رصد ثبت شد

بستری شدن 67بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلان

آزادی 353 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های گیلان

برگزاری اردوی تیم ملی کشتی آلیش بانوان در سالن توفیق جهانبخت

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان گیلان تا 11 اسفند 99

حدود 100 نجاتگر گیلان در آزمون درجه ایثار رقابت کردند

دیدار دوستانه مینی فوتبال ،گامی موفق دربازاریابی اجتماعی ورزشهای همگانی

هوای گیلان دوباره سرد و برفی می شود

توزیع روزانه 320 تن مرغ گرم در بازار گیلان

تست کرونا برای مسافران پرواز رشت – اهواز الزامی است

شیوع خوشه ای کرونا در رودبار و رودسر

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت نود و چهارم- صحبت پیامبر با ابن ملجم

خدمات کتاب‌دهی هتلی در فلوریدا

بخشی از کتاب/ باز هم چیزی هست که باید بابت آن هر ثانیه شادی کرد

نظارت بر بازار عید در آستارا تشدید می‌شود

آراستگی شهر در طرح استقبال از نوروز 1400

افتتاح همزمان ایستگاه‌های میدان قیام و دولاب در خط 7 مترو

رونق «ترانزیت» ارمغان هم‌آوایی قطار و کشتی

وقتی کرونا مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم را زیاد می کند

تاب‌آوری تهران و سیلاب‌های شهری

108 هزار انحراف پروانه در سال های 91 تا 97

آمریکا: آماده تعامل برای بازگشت به برجام هستیم

20 نفر در ایران قربانیِ کرونای انگلیسی شدند

دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده‌ اند

توهین شرم آور مجری تلویزیون به یک گروه محبوب موسیقی + عکس

تجلیل از قوی ترین مرد سینمای جهان

Apex Legends در استیم به رکورد 198 هزار بازی‌باز همزمان دست یافت

مسئولیت ذخیره‌ عکس در گوگل فتوز در حالت «کیفیت بالا» با خودتان است

تمجید وارن بافت از سهام اپل

ممنوعیت دائمی افراد در شبکه‌های اجتماعی منجر به افزایش تفرقه می‌شود

توزیع روزانه مرغ گرم در گیلان به 320 تن رسید

7 دستگاه تبلت به دانش‌آموزان نیازمند صومعه‌سرا اهدا شد

راه اندازی دستگاه بویه هواشناسی دریایی در بندر آستارا