نسیم گیلان

آخرين مطالب

پتنت جدید اپل بازخورد لمسی در هدست‌های واقعیت مجازی را نشان می‌دهد علمي

پتنت جدید اپل بازخورد لمسی در هدست‌های واقعیت مجازی را نشان می‌دهد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - پتنت جدید اپل بازخورد لمسی در هدست‌های واقعیت مجازی را نشان می‌دهد 4
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/7407760
٨٥
٠
زومیت / اپل درباره‌ی دستگاه نصب‌شده روی انگشت مجهز به آرایه‌ای از حسگرها برای ارائه‌ی بازخورد لمسی در حال تحقیق است که با استفاده از آن، می‌توان هدست‌های واقعیت افزوده یا مجازی را کنترل کرد.
به‌گزارش MacRumors و با استناد به اختراع ثبت‌شده‌ی اپل، غول دنیای فناوری مشغول پژوهش و تولید دستگاهی برای تشخیص بازخورد و فرامین کاربر در هدست‌های نصب‌شده روی سَر (HMD) است. این دستگاه می‌تواند نقطه‌ی عطفی در ارتباط و غوطه‌وری کاربر در محیط مجازی و پرجزئیات این نوع از هدست‌ها تلقی شود و شاید یکی از قابلیت‌های مهم عینک واقعیت افزوده‌ی کوپرتینویی‌ها موسوم به اپل گلس باشد.
اختراع ثبت‌شده‌ی اپل در اداره‌ی ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده با عنوان «دستگاه نصب‌شده روی انگشت مجهز به حسگرها و تشخیص بازخورد» به‌تفصیل مکانیزمی را شرح می‌دهد که می‌توان از آن برای کنترل بی‌سیم رایانه‌ها و سیستم نمایشگرهای مستقر در سَر (هدست‌ها) استفاده کرد. این امر سبب می‌شود کاربر با محتوای واقعیت افزوده یا مجازی ارتباط برقرار و بازخورد فیزیکی دریافت کند و درنهایت، تجربه‌‌اش را در بین انبوهی از محتوا بهبود بخشد.
به‌نظر می‌رسد پرونده‌ی ثبت اختراع یادشده با شایعاتی در‌باره‌ی کنترل فرامین کاربر در هدست مورد‌انتظار اپل همسو باشد. گزارش‌های اخیر حاکی از آن بودند که این شرکت مشغول توسعه‌ی روش‌های مختلفی، ازجمله دستگاهی شبیه حلقه (انگشتر) برای کنترل هدست واقعیت ترکیبی است. اپل استدلال می‌کند دستگاه کنترل‌کننده پوشیدنی می‌تواند به دستکش شبیه و حسگرهایی برای تشخیص حرکات دست داشته باشد. دستگاه مذکور چندین مزیت دارد؛ مانند حفظ توانایی احساس اشیاء در محیط اطراف و راحتی کاربر در این شرایط.
ازنظر طراحی، این محصول دو دیوار کناری کوچک برای حفظ حالت انگشت با استفاده از آهن‌ربا یا فنر دارد؛ بنابراین، می‌تواند طیف وسیعی از اندازه‌ی انگشت را در خود جای دهد و متناسب با هر فرد پیکربندی شود. افزون‌براین، ممکن است از ماده‌ی تغییرشکل‌دهنده‌ای مانند فلز تشکیل شده باشد؛ اما اپل پیشنهاد می‌کند مواد دیگر، مانند پارچه یا پلیمر نیز می‌توانند مناسب باشند. این دستگاه بالای انگشتان کاربر را می‌پوشاند و نوک انگشتان را درمعرض دید قرار می‌دهد؛ به‌طوری‌که شخص همچنان می‌توان به‌صورت عادی سطوح را لمس کند.
در مستندات اختراع آمده است که برای اینکه کاربر بتواند اشیای دنیای واقعی را دقیق احساس کند، ممکن است دستگاه نصب‌شده روی انگشت مشخصات مقطع U شکل یا شکل دیگری داشته باشد که به قسمت‌های تحتانی نوک انگشتان کاربر اجازه می‌دهد درمعرض محیط قرار بگیرند. اپل توضیح می‌دهد این پیکربندی به کاربر اجازه می‌دهد سطوح را با پوست خود لمس کند و درنتیجه حساسیت کاربر را به محیطی افزایش دهد که دستگاه در آن استفاده می‌شود.
به‌طور خاص، این دستگاه را پوسته‌ای تشکیل می‌دهد که حسگرهای حساس به فشار، شتاب‌سنج‌ها، ژیروسکوپ، حسگر اپتیکال، حسگرهای لمسی، چراغ نشانگر وضعیت و... را شامل می‌شود. این حسگرها از روش‌های سنجش خازنی و روش‌هایی دیگر برای تعیین دقیقِ نحوه‌ی حرکت انگشت و تعامل کاربر با سطوح استفاده می‌کنند. گفته می‌شود این سیستم آن‌قدر دقیق است که می‌تواند میزان فشار کاربر روی سطح و جهت دقیق فشار وارده را تشخیص دهد. مدارهای کنترل ممکن است ورودی فشار انگشت و حرکت انگشت جانبی و ورودی ضربه را با استفاده از حسگرها جمع و با استفاده از دستگاه خارجی (هدست) خروجی لمسی را فراهم کنند.
در پاسخ به تعاملات مجازی‌شده در هدست، دستگاه نصب‌شده روی انگشت دقیقا مانند اپل واچ در کلیک‌ها و سایر خروجی‌ها می‌تواند بازخورد لمسی به کاربر منتقل کند. برای مثال، مدارهای کنترل ممکن است خروجی هپتیک (بازخورد لمسی) را براساس اطلاعات بی‌سیمِ دریافت‌شده از هدست به انگشتان کاربر تأمین کنند. از قرار معلوم، خروجی لمسی احتمالا با فناوری واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده مطابقت خواهد داشت. ممکن است خروجی هپتیک دراختیار کاربر قرار گیرد تا به او تأیید کند ورودی پرتو نوری شناسایی شده است یا درغیراین‌صورت بازخورد را به او ارائه می‌دهد.
یکی از مباحث مهم در تحقیقات چند وقت اخیر اپل‌، ارائه‌ی محتوای مجازی روی سطوح بوده است. به‌طورکلی، مفهوم ارائه‌ی محتوای تصویری روی سطوح و تعامل با آن‌ها بدون استفاده از صفحات حساس به لمس مدت‌ها است در دنیای فناوری وجود دارد و احتمالا مشهورترین آن‌ها صفحه‌کلیدهای مجازی ساطع‌شده روی سطوح باشد. در چند سال اخیر، این صفحه‌کلیدها به‌صورت مفهومی به‌نمایش درآمده‌اند؛ اما به‌دلایلی ازجمله بی‌دقتی و کُندی و ارائه‌ی بازخورد مصنوعی در‌مقایسه‌با صفحه‌کلیدهای فیزیکی، عمدتا با استقبال کاربران مواجه نشده‌اند.
اکنون، دستاورد جدید اپل می‌تواند با ارائه‌ی بازخورد در صفحه‌کلید مجازی که روی سطح صاف و سخت مانند میز ساطع می‌شود، تجربه‌ی کاربری را بهبود دهد و با هر ضربه‌ی کاربر تجربه‌ی صفحه‌کلید فیزکی را شبیه‌سازی کند. درنهایت، دستگاه مذکور بازخورد لمسی را برای دستگاه‌ نصب‌شده روی سَر یا هدست واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ایجاد می‌کند. همچنین، این دستگاه ممکن است به کاربر اجازه دهد ورودی از نوع جوی‌استیک را فقط با استفاده از حرکت جانبی نوک انگشتانش در بازی‌ها انجام دهد. سیستم پیشنهادی اپل می‌تواند روی یک یا چند انگشت نیز پوشیده شود؛ اما مشخص نیست این امر چه تفاوتی در فعل‌وانفعالات آن ایجاد می‌کند.
گفتنی است صفحه‌کلیدهای ساطع‌شونده معمولا به الگوی نور مادون‌قرمز نامرئی متصل می‌شوند تا روی سطح مدنظر ساطع شوند. درواقع، وقتی کاربر روی فضای کلید مجازی ساطع‌شده ضربه می‌زند، داده‌ها با حسگرهای تصویر در دستگاه مذکور شناسایی و اعمال می‌شوند. در گذشته، کوپرتینویی‌ها چندین‌بار روی اختراعات با پرتوافکن نور کار کرده‌اند و به‌نوعی برای ارائه‌ی این تکنولوژی در آینده بسیار مصمم‌اند. برای مثال، اکتبر 2020 (مهر 1399) این شرکت اختراعی با هدف پرتوافکنی روی اشیاء به‌منظور ارائه‌ی تصاویر مبتنی‌بر واقعیت افزوده ثبت کرده است. در سال 2013 نیز، این شرکت تصور می‌کرد با ارائه‌ی میزی که به‌جای نمایشگر LCD از پروژکتور استفاده می‌کند، لپ‌تاپ‌ها یا کامپیوترهای رومیزی کنونی را می‌تواند منسوخ کند و حتی با استفاده از شارژ القایی، سیم‌ها را از بین برد.
اپل هر هفته اختراعات بی‌شماری ثبت می‌کند. ثبت اختراع نشان‌دهنده‌ی موضوعات دلخواه واحد تحقیق‌‌و‌‌توسعه شرکت‌ها محسوب می‌شود؛ اما تضمین‌کننده‌ی ارائه‌ی آن در محصول یا خدمات آینده به‌حساب نمی‌آید. طبیعتا این امر درباره‌ی بسیاری از پتنت‌های مرتبط با عینک واقعیت افزوده نیز صدق می‌کند.

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/249075/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«خرس» شرور در کرمان به دام پلیس افتاد + عکس

دستگیری قاتل مأمور پلیس، 12سال پس از جنایت

واکسن مورد نیاز کشور 120 میلیون دوز است

شرط کاهش قیمت‌ ها در بازار خودرو

قیمت مصوب انواع مرغ قطعه‌ بندی‌ شده اعلام شد

روحانی: اجازه ندادیم قحطی کالا در کشور رخ بدهد

خیریه ها مکانی برای پولشویی و فساد در شبکه نمایش خانگی!!

باب اسفنجی و آن شرلی با مغز کودکان ما چه کردند؟ + عکس

سلبریتی های بی اخلاق و بی ادبی که تحملشان کار سختی ست!

AMD نسخه جدید Radeon Software Adrenalin را با قابلیت‌های جدید منتشر کرد

به‌روزرسانی جدید بازی World of Warcraft: Classic منتشر شد

تعیین جریمه برای استفاده از هوش مصنوعی ممنوعه توسط اروپا

هدیه سازندگان بازی MLB The Show 21 به بازی‌بازان

قیمت گوشی‌های جدید در بازار

بازی Earthblade معرفی شد

اپل تاریخ انتشار iOS 14.5 را رسما اعلام کرد

از برنامه‌های جدید برای بازی Warframe رونمایی شد

استاندار گیلان: مجاهدت های سردار حق بین الگو و اسوه است

به‌روزرسانی بازی Rocket League ارمغانی تازه به همراه آورد

آپلود ویدئو در تیک‌تاک مختل شد

روند صعودی کرونا در گیلان/ تداوم بستری های چهار رقمی

بازداشت متهمان پرونده رشت‌ الکتریک و صنایع پوشش‌ ایران

پلمب یک موسسه پوست و زیبایی غیرمجاز در رشت

وداع با سردار فاتح نبل و الزهرا در رشت/پیکر سردار حق بین به زادگاهش منتقل شد

نجات پلنگ گیلانی

پیام تسلیت نمایندگان گیلان در مجلس خبرگان رهبری

تقویت توان موتوری دهیاری و لایروبی 24 سردهنه کشاورزی در تالش

نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در آستانه اشرفیه 19 اردیبهشت اعلام می‌شود

سردار حق بین «مهاجر الی الله» بود و مقام شهادت دارد

ادامه محدودیت های کرونایی تا پایان هفته در گیلان

خزانه گیری 50 درصد از شالیزارهای گیلان انجام شد

بازداشت متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران + جزئیات

کانون باب الحوائج رشت مجری طرح تلاوت نور در شبهای رمضان

مجاهدت‌های فداکارانه سردار حق‌بین در زمره باقیات‌الصالحات است

پیام تسلیت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در پی درگذشت سردار حق‌بین

سردار حق‌بین بی‌امان‌‌ در برابر دشمنان قداره‌کش در عراق و وسوریه ایستاد / نام سردار به‌عنوان مجاهد فی سبیل‌الله در تاریخ ثبت شد

مراسم وداع با سردار حق بین در رشت برگزار شد

تداوم بستری های چهار رقمی گیلان

متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک بازداشت شدند

کشف 133 کیلوگرم هروئین در مرز آستارا

40 هزار کیلومتر از خطوط انتقال گاز در گیلان نشت یابی شد

جهاد کشاورزی گیلان با هجوم ملخ های مراکشی مقابله می کند

حضور استاندار گیلان در مراسم وداع با پیکر فرمانده گیلانی جبهه مقاومت

بیمه شدگان سلامت با کارت ملی به مراکز درمانی مراجعه کنند

آفت‌کشی ملخ مراکشی در سطح 11 هکتار از اراضی رودبار

ماجرای بوسه زدن شهید سلیمانی بر دست سردار حق‌بین و افتخاری که برای مردم گیلان ثبت شد+عکس

جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز دفاع از حقوق شهروندی است

طرح ضیافت الهی در 11 بقعه شفت برگزار می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان:حمایت و نظارت اتاق تعاون عامل کلیدی گشترش و ترویج اقتصاد مقاومتی است

تشییع پیکر فاتح نبل و الزهرا در لنگرود