نسیم گیلان

آخرين مطالب

تصویب کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وزارت رفاه

تصویب کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه، 29 فروردین مجلس شورای اسلامی، با کلیات 《لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور》موافقت کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، با کلیات 《لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور》 با 168 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تشریح گزارش این کمیسیون درباره لایحه مذکور، گفت: سازمان و دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور زمینه اشتغال را فراهم می کنند و براساس برنامه توسعه 50 درصد آموزش‌ها باید مهارتی شود اما متاسفانه از برنامه عقب هستیم بنابراین این لایحه زمینه فراهم کردن کمک های مردمی به سازمان فنی و حرفه ای را فراهم می کند.
وی ادامه داد: این لایحه به کمیسیون آموزش به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود که با حضور کارشناسان، دستگاه های ذیربط و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در نشست 16 شهریور 92 با اعمال اصلاحاتی در متن تصویب شد و اینک گزارش آن در اجرای ماده 143 آئین نامه داخلی تقدیم مجلس می شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای یکی از زمینه های اشتغال کشور محسوب می شود، گفت: این سازمان با کم ترین امکانات می تواند اشتغال زایی گسترده را ایجاد کند و باید میان مسائل و مشکلات سیاسی و اصلی سازمان تفکیک قائل شد؛ این سازمان بازنشست نیست و باید برای تجهیز و توسعه سازمان که از امکانات محدود برخودار است باید چاره اندیشی کرد و نباید نقش اساسی سازمان را در عرصه های مختلف نادیده گرفت.
فلاحی یادآور شد: باید با تجهیز این سازمان زمینه اشتغال فارغ التحصیلان را ایجاد کرد، برای خریداری تجهیزات موانع قانونی وجود دارد و باید زمینه را فراهم کرد تا دستگاه های نظارتی اجازه دهند از کمک های مردمی و افراد حقیقی و حقوقی برای تامین تجهیزات سازمان استفاده کرد. انتظار می رود نمایندگان با رأی موافق به کلیات این لایحه به سازمان برای اشتغال زایی و رشد آن کمک کنند.
نصراله پژمان فر به عنوان موافق لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مسئولیت مهارت آموزی و توسعه اشتغال را در کشور بر عهده دارد و امروز به عنوان یکی از حلقه های مفقود ایجاد اشتغال است. با نگاه به منابع بودجه دولتی نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد و نباید ما با تصدی‌گری کار را سنگین‌تر کنیم.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تأکید کرد: باید از اصل 44 و خصوصی‌سازی کمک بگیریم. اجازه دهیم سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طبق ضوابط روشن و مشخصی جهت خرید لوازمات و آموزش افراد برای ورود به بازار کار و ایجاد اشتغال پایدار نقش‌آفرینی کند.
علیرضا منادی سفیدان به عنوان دیگر موافق این لایحه تصریح کرد: مجلس قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه‌ای را بعد از 4 سال بررسی و پیگیری به تصویب رساند، این نظام جامع همه دستگاه‌ها را شامل می‌شود، یکی از موانع برای اجرایی کردن شعار سال بحث مهارت آموزی و آموزش نیروی کار حرفه‌ای است که ما باید در این زمینه با استفاده از کمک‌های بخش خصوصی این موضوع را پیش ببریم.
نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حدود 11 میلیون دانش آموخته بعد از انقلاب در کشور وجود دارند که نتوانسته‌اند مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب کنند و ما در بودجه سال 1400 حدود 600 میلیارد تومان برای مهارت آموزی، 5 میلیارد تومان برای مهارت آموزی سربازان و 5 میلیارد تومان برای مهارت آموزی زندانیان تخصیص داده‌ایم.
حسینعلی حاجی دلیگانی نیز به عنوان موافق آخر این لایحه گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای آنقدر درگیر مشکلات است که اگر یک وزارتخانه برای آن احداث شود کار اشتباهی نیست زیرا ما برای ایجاد اشتغال در کشور به این موضوع نیاز داریم.
نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بر اساس این لایحه همانند سازمان نوسازی می‌تواند فعالیت داشته باشد، اظهار کرد: کمک گرفتن از مردم کار بدی نیست و با استفاده از کمک‌های مردمی می‌توان تجهیزات سازمان‌های فنی و حرفه‌ای را نوسازی و به روز کرد زیرا کمک‌های دولتی کفاف این کار را نمی‌دهد، افراطی که در توسعه دانشگاه‌ها طی سال‌های گذشته داشتیم نباید موجب تفریط ما در این سازمان شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور، علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس این سازمان در این خصوص گفت: قدردان حمایت‌ های ارزشمند مجلس شورای اسلامی به ویژه حمایت قاطعانه اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس و توجه به نقش اثرگذار سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور در توسعه و توانمندسازی سرمایه های انسانی در مسیر ارتقای معیشت مردم هستیم.
معاون وزیر کار ضمن ابراز خرسندی از تغییر نگاه سیاستگذاران و برنامه‌ریزان به موضوع مهارت به عنوان عنصر کلیدی اشتغالزایی بر 《مهارت آموزی جامعه محور و تقاضا محور》 به عنوان دو رویکرد اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور تاکید کرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: عزم ملی برای توسعه آموزش های مهارتی با مشارکت مردم و حکومت، تمامی دستگاه‌ها، شرکای اجتماعی و نهادهای مرجع و جریان ساز، ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر است که در این میان همراهی و حمایت خیرین مهارتی از جایگاه ارزشمندی برخوردار است.
شایان ذکر است، در ماده واحده این لایحه آمده است: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مجاز است به منظور گسترش و بهسازی مهارت آموزی و فراهم نمودن زمینه‌های ایجاد اشتغال پایدار در کشور، کمک‌ها و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی را دریافت و با جلب نظر آنها برای احداث و تجهیز مراکز آموزشی مربوط مصرف نماید. استفاده از کمک‌های مذکور برای توسعه تشکیلات و پرداخت هزینه‌های پرسنلی ممنوع است.
در تبصره یک این ماده تاکید شده است: کلیه وجوه ارسال شده به خزانه داری کل کشور واریز می شود ومعادل 100درصد آن ضمن بودجه سنواتی در اختیار سازمان آموزش وفنی حرفه‌ای کشور قرار می گیرد. کمک‌های غیرنقدی نیز از جمله کالا، تجهیزات و املاک و بناهای احداثی نیز توسط خیرین با موافقت ایشان به عنوان اموال دولت با ذکر نام خیر ثبت و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
تبصره 2: دولت موظف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون آیین نامه آن به تصویب هیات وزیران برساند.

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/260496/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هواوی HarmonyOS را در اختیار سایر تولیدکنندگان قرار می‌دهد

حذف 500 هزار اکانت تیک‌تاک به‌خاطرممنوعیت استفاده افراد زیر 13 سال

ائتلاف بزرگان فناوری برای برای مقابله با کمبود تراشه

گلکسی واچ 4 احتمالا با سیستم عامل Wear OS عرضه شود

عرضه بازی Layers of Fear 2 روی نینتندو سوییچ

توشیبا هدف حمله سایبری گروه «دارک‌ساید» قرار گرفت

افزایش 94 درصدی عرضه کامپیوترهای مک در فصل نخست 2021

شیائومی روی دستگاه ترکیبی گوشی و اسپیکر با نمایشگر رول‌شونده کار می‌کند

لیگ یک / کامبک تماشایی شاگردان بیاتلو

توقف ملوان در ایستگاه 24 لیگ یک

کامیابی خوشه طلایی ساوه با ستاره ای بنام حسن مرادی فر

سرپرستان تورهای غیرمجاز گردشگری گیلان به مراجع قضایی معرفی شدند

باخت‌های تکراری شهرداری آستارا پایان ندارد

چگونه شاهنامه می‌تواند نجات‌بخش هویت ایرانی باشد؟

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت بیست و هشتم

شعر خوانی زیبایی از حسین منزوى

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران از فردا

صعود بادران به رده دوم/ شهرداری آستارا سنت شکنی نکرد و شکست خورد

تیم فوتبال ملوان برابر شاهین شهرداری بوشهر به نتیجه مساوی رضایت داد

تیپ مهدی پاکدل با لباس قجری در سریال جیران + عکس

قیمت روز بیت‌کوین

آپدیت امنیتی برای گلکسی S10 سامسونگ منتشر شد

تصاویر پیکسل‌های جدید خبر از طراحی فوق‌العاده خاص دوربین می‌دهد

رزیدنت اویل 8 پرفروش‌ترین بازی هفته‌ و سومین بازی پرفروش PS5 شد

اینفینیکس از سری گوشی های هوشمند Note 10 در سه مدل رونمایی کرد

آنرهای جدید با شارژر 66 و 100 واتی عرضه خواهد شد

گوگل و اسپیس ایکس وارد همکاری جدیدی می‌شوند

ایلان ماسک طی یک هفته حدود 20 میلیارد دلار ضرر کرد

ردمی Note 8 2021 با رفرش ریت ١٢٠ هرتز در راه است

همکاری استودیوهای بازیسازی ایکس باکس با سازنده Call of Duty Mobile

5 چیز که از گوشی وان‌پلاس 9T انتظار داریم

با خانواده گلکسی A22 سامسونگ تجدید دیدار کنید

چرا ضد آب بودن گوشی قابلیت چندان مهمی نیست؟

امدادگران گیلان 4 مصدوم حادثه ترافیکی را از دره نجات دادند

رودبارجنوب لرزید

امداد رسانی نیروهای جمعیت هلال احمر گیلان در پی سقوط یک دستگاه نیسان

"از خود رستن" با توضیح دکتر سوگل مشایخی

به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی "تلاش سی ساله حکیم سخن"

جزئیات شب تلخ عروس و داماد شیرازی

رگبار و رعد برق در 24 استان کشور طی امروز و فردا

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 24 اردیبهشت 1400

سه پروژه هلال احمر در گیلان به بهره برداری می رسد

روند نزولی بستری های روزانه در گیلان

حضور حداکثری در انتخابات حمایت از نظام و انقلاب اسلامی است

جهاد مدافعان سلامت مدال زرینی بر سینه جامعه پرستاری است

آمار بستری‌شدگان کرونایی در گیلان همچنان رو به افزایش است

425 خانه هلال در گیلان راه اندازی شد

غرق شدن دو تبعه افغان در یک استخر پلیمری در دامغان

بازگشت اسماعیل شاد به فوتبال

شرایط جوی نامناسب همزمان با ترافیک شدید در لواسان و فشم