نسیم گیلان

آخرين مطالب

نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در آستانه اشرفیه 19 اردیبهشت اعلام می‌شود سياسي

نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در آستانه اشرفیه 19 اردیبهشت اعلام می‌شود
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - گروه استان‌ها- سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان گفت: نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در آستانه اشرفیه 19 اردیبهشت به داوطلبان اعلام می‌شود. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت ، احمد قنبریان صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق جدول زمانبندی آخرین وضعیت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در هیئت‌های اجرایی به اتمام رسیده و افرادی که در هیئت اجرایی رد صلاحیت شد‌ه‌اند می‌توانند شکایت خود را به هیئت نظارت استان بدهند.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان ابراز داشت: از تاریخ 31 فروردین تا 18 اردیبهشت ماه موعد بررسی صلاحیت در هیئت‌های نظارت استان و هیئت مرکزی نظارت است و 19 اردیبهشت نتیجه بررسی از طریق فرمانداری‌ها به نامزدها اعلام می‌شود و نتیجه نهایی بررسی‌ها در خردادماه مشخص می‌شود.
قنبریان با بیان اینکه در مرحله بعد کسانی که به نظر هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی اعتراض دارند شکایت می‌کنند افزود: این شکایت ظرف چهار روز بررسی می‌شود و نهایتاً 18 خردادماه شورای نگهبان لیست قطعی را اعلام کرده و 19 خردادماه نیز از طریق اطلاعیه‌ها اعلام می‌شود.
بازار جهانی مقصد محصولات دانش‌بنیان گیلان؛ تولیدات استان استاندارد بین‌المللی کسب کردعضو مجمع نمایندگان گیلان: دولت برای تأمین سم و کود کشاورزی از محل هدفمندی یارانه‌ها به کشاورزان سوبسید بدهد28 فروردین‌ آخرین مهلت ثبت‌نام اعضای هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت در گیلان؛ متقاضیان از طریق "سامانه ستان" اقدام کنندسخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان تصریح کرد: طبق قانون انتخابات در ماده 28 مخصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی کسانی که نامزد می‌شوند باید دارای چند شرایطی باشد و در این قانون به 8 ویژگی اشاره شده است. وی عنوان داشت: در ماده 50 این قانون نیز در شرح وظایف هیئت‌های اجرایی به صراحت آمده که هیئت‌های اجرایی باید با بررسی لازم با استفاده نتایج به‌دست آمده از استعلامات به صلاحیت‌ها رسیدگی کرده و اعلام نظر ‌کنند همچنین در ماده 27 آیین نامه نیز ذکر شده که نامزدهای واجد صلاحیت معرفی شوند.
قنبریان اظهار داشت: طبق این قانون اصل بر احراز نامزدها است و قانونگذار مشخص کرده که چه کسی باید این شرایط را احراز کند؛ یکی از آن‌ها هیئت‌های اجرایی و دیگری هیئت‌های نظارت است و اگر هیئت‌های اجرایی وظیفه خود را به درستی انجام نداده و به استعلام‌ها توجه نکند در واقع آن هیئت اجرایی مرتکب خیانت شده است.
وی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی این است که آیا سخت‌گیری‌های شورای نگهبان مانع مشارکت مردم است یا خیر؛ مشارکت و عدم مشارکت بیانگر رضایت و یا عدم رضایت است لذا ممکن است کسانی از شرایط موجود و نوع انتخاب راضی نباشند و طبیعتاً میل به مشارکت در این افراد کاهش پیدا می‌کند.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان گفت: مشارکت و عدم مشارکت در شرایط امروزی ما با توجه به مطالعاتی که انجام شده بستگی به عوامل ایجاد کننده رضایت و یا عوامل ایجاد نارضایتی دارد که از جمله این عوامل می‌توان به شرایط اقتصادی، تبعیض و فساد اداری اشاره داشت.
قنبریان با بیان اینکه این نارضایتی‌ها بر روی مشارکت مردم تاثیرگذار است تصریح کرد: ممکن است افرادی اظهار کنند که ما به دلیل حضور نداشتن فرد مورد نظر در انتخابات شرکت نمی‌کنیم اما اگر همان افراد بدانند که آن فرد مورد نظر به چه دلیلی رد صلاحیت شده قطعاً آن افراد نیز هیچگونه رغبتی به فرد مورد نظر ندارند.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود بررسی صلاحیت‌ها عامل کاهش مشارکت بوده ادعایی فرافکنانه است که برخی می‌خواهند به واسطه این ادعا از زیر بار عملکرد خود فرار کنند.
قنبریان افزود: در قانون انتخابات همه دست اندرکاران انتخابات که ممکن است مرتکب تخلف شوند از مجریان، ناظران، عوامل انتظامی و نامزدها پیش بینی شده‌اند البته بیشترین تمرکز بر روی تخلفات نامزدها است مانند تبلیغات پیش از موعد، استفاده از امکانات، عدم توجه به محدودیت‌های انتخاباتی و همچنین راه‌اندازی کارناوال‌ها جزو تخلفات تبلیغاتی است.
وی با اشاره به اینکه همچنین وعده و وعیدها خارج از محدوده عمل نامزدهای انتخابات نیز از جمله این تقلبات است عنوان داشت: یک نماینده مجلس نمی‌تواند فردی را استخدام و یا عزل کند لذا این دست از وعده‌ها تخلف است و رسیدگی به آن بر عهده دستگاه قضا بوده که دستگاه قضا به واسطه گزارش‌ها این رسیدگی را انجام می‌دهد.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان افزود: برای تبلیغات در فضای مجازی و سایت‌ها فقط آن‌هایی مجاز هستند که مجوز داشته باشند و متولی اعطای این مجوز وزارت ارشاد است که مجوز لازم را برای سایت‌ها ارائه می دهد و سایت‌هایی که مجوز دارند نیز باید فقط در همان برنامه زمانبندی تبلیغات اقدام به تبلیغات کنند.
قنبریان خاطرنشان کرد: اگر سایتی از یکی از نامزدها انتخاباتی پیش از زمان بندی تبلیغات متنی را منتشر کند هم برای سایت و هم برای آن نامزد انتخاباتی تخلف محسوب می‌شود؛ شبکه‌های اجتماعی رها شده‌اند و نظارت بر روی آن‌ها کمتر است.
وی بیان کرد: طبق قانون نمایندگان مجلس دو وظیفه اساسی دارند یکی قانون‌گذاری، تقنین و نظارت و دیگری تنقیه قوانین به معنی پالایش قوانین زائد است لذا زمانی که یک نامزد به عنوان نماینده مردم در مجلس فعالیت خود را آغاز می‌کند شورای نگهبان نظارت به معنای نظارت قبل از انتخابات بر روی این نماینده ندارد.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان عنوان داشت: یکی از وظایف شورای نگهبان بررسی قوانین و مصوبات مجلس با قانون اساسی است که شورای نگهبان برای این امر از گروه‌های صاحب‌نظر و نخبگان در مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان استفاده می‌کند.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان با بیان اینکه مصوبات مجلس در گروه‌های کارشناسی بررسی شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد اظهار داشت: نتیجه بررسی در اختیار اعضا شورای نگهبان قرار می‌گیرد و در نهایت آن اعضا نسبت به مصوبات اظهار نظر می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در قانون هیچ محل ممنوعیت و محدودیتی برای ثبت‌نام نامزدهای غیربومی در یک حوزه انتخابیه وجود ندارد تصریح کرد: نامزدها با داشتن شرایط موجود در قانون می‌توانند در هر حوزه انتخابیه ثبت نام کند.
قنبریان ابراز داشت: اکنون در حوزه انتخابی آستانه اشرفیه تعداد زیادی از نامزدها از شهرها و استان‌های دیگر ثبت نام کرده‌اند و این تعداد ثبت نام‌ها تاثیر چندانی در روند بررسی صلاحیت ندارد و به برکت وجود دفاتر نظارتی اکنون شبکه هوشمند و منسجم اطلاعات شورای نگهبان فعال شده است.
سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان خاطرنشان کرد: برای رأی دادن تنها کسانی می‌توانند نتخابات میان‌دوره‌ای رای بدهند آیا تاکنون در انتخابات یازدهم مجلس شرکت نکرده باشند و یا بر اساس کد ملی در انتخابات سال گذشته رای داده و ساکن همان حوزه انتخابیه باشد.
وی ابراز داشت: هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری از اسفند ماه فعالیت خود را آغاز کرده و اولین اقدام آن تصمیم مشترکی با هیئت نظارت شوراها بود که یک هیئت اجرایی واحد هم برای شوراها، ریاست جمهوری و مجلس تشکیل شود که می‌تواند عامل اتحاد هیئت‌ها را افزایش دهد.
انتهای پیام/614/ ع

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/261235/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اوقات شرعی رشت در 21 اردیبهشت 1400

دستگیری عاملان قمه کشی قهوه‌ خانه‌ ای

پرتصادف‌ ترین مناطق پایتخت اعلام شد

واکسن های ایرانی در مراحل نهایی تولید قرار دارند

واردات 10 میلیون واکسن به کشور تا نیمه خرداد

دفتر رهبر انقلاب مبلغ فطریه 1400 را علام کرد

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شرق کشور / تداوم رگبارباران در برخی نقاط

نگرانی جهانی از نیاز به دوز سوم واکسن

دانش آموزان مبتلا به کرونا جداگانه آزمون می دهند

قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است ؟

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 اردیبهشت 1400

هزینه پیامک بانک‌ های دولتی هم زیاد شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 اردیبهشت 1400

افزایش قیمت نان در تهران تا مرز 50 درصد

واکنش ایران به وقایع کربلا : شدیدا محکوم می کنیم

خطیب زاده : مذاکرات وین در مسیر خوبی است

طالبان برای عید فطر سه روز آتش بس اعلام کرد !

جهانگیری : در زمینه واکسن جهش رخ داده

عبدالوهاب شهیدی درگذشت + بیوگرافی و زمان برگزاری مراسم تشییع

جدیدترین تصاویر و اخبار از سریال House of the Dragon پیش درآمد بازی تاج و تخت

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

اسدالله یکتا راهی بیمارستان شد + وضعیت جسمانی

رونمایی از گلکسی‌های جدید در ماه آگوست

واردات نیمه رسانای چین کاهش یافت

مودم 5G اختصاصی اپل احتمالا با آیفون‌های 2023 عرضه خواهد شد

زمان‌بندی وزارت ارتباطات برای واگذاری 5 میلیون پورت VDSL افزایش یافت

احتمال عرضه کنترلرهای دوال سنس با رنگ‌بندی‌‌های جدید

آپدیت اندروید 11 گلکسی A12 با One UI 3.1 رسما ارائه شد

آینده قطارها و حمل نقل چگونه خواهد بود؟

پیشنهاد 200 میلیونی اپیک گیمز به سونی برای عرضه بازی‌های انحصاری

هشدار سونی درباره کمبود عرضه پلی استیشن 5

تسلا 750 هزار دلار جریمه شد

سیستم عامل هارمونی به محصولات شیائومی و اوپو راه پیدا می‌کند

شناسایی عامل مخرب جاسوسی در کارزار TunnelSnake

ایده جدید شیائومی برای گوشی‌ هوشمند

رندر رسمی قاب پشتی گوشی آنر 50 منتشر شد

گوشی‌های پرچم‌دار ویوو 3 نسخه جدید اندروید را دریافت می‌کنند

اطلاعات جدیدی درباره گلکسی واچ 4 و واچ اکتیو 4 منتشر شد

سقوط قیمت موبایل در بازار

کمبود کنسول پلی‌استیشن 5 ادامه خواهد داشت

ویژگی‌های جدید اینستاگرام و فیس‌بوک کاربران را شگفت زده خواهد کرد!

جزئیات جدیدی از گیم‌پلی و کیفیت اجرایی The Ascent منتشر شد

چیپست اگزینوس 2200 سامسونگ راهی لپ‌تاپ‌ها می‌شود

شیائومی از معرفی ایرباد پرچمدارش در آینده نزدیک خبر داد

امتیاز DxO باتری گلکسی M51 سامسونگ مشخص شد

یک محقق امنیتی موفق به هک ردیاب AirTag اپل شد!

شیائومی روی دوربین سلفی زیر نمایشگر با قابلیت چرخش کار می‌کند

آپدیت اندروید ١١ گلکسی A02s سامسونگ به همراه OneUI Core 3.1 ارائه شد

نحوه انتقال استیکر های واتساپ به تلگرام

گوگل احراز هویت دو عاملی را به صورت پیش‌فرض برای کاربران فعال خواهد کرد