نسیم گیلان

آخرين مطالب

باب اسفنجی و آن شرلی با مغز کودکان ما چه کردند؟ + عکس فرهنگي

باب اسفنجی و آن شرلی با مغز کودکان ما چه کردند؟ + عکس
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - کودکان یاد می‌گیرند و چون چیزی را آموختند، آن را ذاتیِ جهان می‌پندارند. در عصرِ ما فیلم‌های کارتونی یکی از میانجی‌های مهمی هستند که کودکان از طریق آن‌ها آموزش می‌بینند و جامعه‌پذیر می‌‌شوند
آن شرلی و باب اسفنجی و تغییر دنیای کودکانه
برخلاف باورِ عمومی‌ای که معتقد است فیلم‌های کارتونی تنها ابزارهای صوتی و بصری برای سرگرمی کودکان هستند، اتفاقأ این فیلم‌ها حاوی ارزش‌ها و جهان‌بینی‌های خاصی هستند که آن‌ها را در کودکان درونی می‌کنند.
با در نظر داشتن این نکته‌ها، در این مقاله دو فیلم کارتونی دوبله‌شده پرطرفدار در تاریخ ایرانِ پس از انقلاب مورد بررسی قرار می گیرد.
جهان کودکانه و موهای قرمز آن‌ شرلی
سریال کارتونی 50 قسمتی آن‌ شرلی برگرفته از رمان «آنه؛ دختری از گرین گیبلز»، اثر لوسی ماد مونتگومری (1908) نویسنده کانادایی بود.
دوبله فارسی این سریال در ایران بسیار مقبول افتاد و در میان نوجوانان و کودکان و حتی جوانان و بزرگترها هم طرفدارهای زیادی داشت. کودکان اوخر دهه 60 و دهه‌ی 70 و اوایل 80 به یاد دارند که از همان آغاز فیلم طنینِ صدای موزیکِ بی‌کلامِ جورج مایکل چاشنی متنِ عاطفی و اثرگذارِ ابتدای فیلم می‌شد که صدای دلنشینِ نصرالله مدقالچی پخش می‌شد. ترکیب موسیقی متن، شعرِ پرشور و احساسی و صدای گیرای مدقالچی، در بدو شروعِ فیلم، نویدِ یک نمایش حقیقتأ کودکانه و ترسیمِ جهانی انسانی را می‌داد.

نسیم گیلان

کارتون آنشرلی
«آنه؛ دختری از گرین گیبلز»، اثر لوسی ماد مونتگومری (1908). این اثر به فارسی ترجمه شده است (برگردان سارا قدیانی، نشر قدیانی)
« آنه! تکرار غریبانه روزهایت چگونه گذشت.. وقتی روشنی چشمهایت در پشت پرده‌های مه‌آلود اندوه پنهان بود...».
شخصیتِ آن‌شرلی، طوری طراحی شده بود که برای به داستان درآوردن، بسیار متناسب بود. آنه کودک بود. این دختربچه یتیم بود و در یتیم‌خانه بزرگ شده بود، به طور اتفاقی سر از مزرعه متیو و ماریلا در می‌آورد. آن‌ها او را می‌پذیرند و نزد خود نگه می‌دارند. آن‌شرلی موهای سرخ‌رنگ به‌هم‌بافته‌، قلبی مهربان و حساس، روحیه‌ای تلاش‌گرانه و سرشار از حس زندگی دارد. او اگرچه دورانی را در یتیم‌خانه و به دور از محیط‌های خانوادگی و آدابِ آن‌ها گذارنده، اما با تربیت و نزاکت است و شخصیت خاص خود را دارد. آن‌شرلی می‌خواهد جهان را زیباتر سازد تا او و امثال او که بی‌پناه و ضعیف هستند، بتوانند راحت‌تر در آن زندگی کنند و جایی برای آن‌ها هم باشد.
این فیلم نوید آرامش و امید به زندگی را زنده نگه می‌داشت. اما چرا این سریال در ایران تا این حد محبوب بود؟
در آن زمان درهای اقتصاد ایران به روی سرمایه‌گذاری خارجی باز شده بود و دولت سازندگی به پروژه‌های عمرانی‌اش می‌بالید و دولت خاتمی با اتکا به پشتیبانی طبقه متوسط شهری، خود را پیشتاز تغییرات جدید می‌دانست. نرخ رشد اقتصادی طی همان دوران، به بیش از 7 درصد رسید. یعنی رشدی در حد و اندازه‌های اقتصادِکشوری همچون سوئیس.
تمام این مجموعه تغییرات، امید به تغییر حرکت به سمت جامعه‌ای مطلوب در دلِ جوانان، زنان و بسیاری از روشنفکران دانشگاهی و غیردانشگاهی زنده کرده بود. سرودهایی از جنس «یار دبستانی» در همان دوره بر سرِ زبان‌ها افتاد و امید به پیشرفت و سرزندگی در دل‌ها زنده می‌کرد.
در آن روزها صحبت از محبت، عشق، احترام، ادب، فرهنگ و امثال آن معنی‌دار بود و بر چنین زمینه‌ای آن‌شرلی و معنایی که تولید می‌کرد، متناسب با فضای پرشور و امید جامعه بود. جامعه برای حفظِ بنیان‌هایش، هزینه سنگینی پرداخت کرده بود و در حال طی کردن روندِ بازسازی خود پس از آن بود و حس تعلق سرزمینی در سطح بالایی بود.
آن روزها در سریال آن‌شرلی، کلمات، جمله‌ها و حرکت‌ها و حتی نوع صحنه‌آرایی، جهانی کودکانه را به تصویر می‌کشید که لطافت خاصی داشت. می‌توان ادعا کرد که اگر این سریال کارتونی در تاریخ دیگری در ایران پخش می‌شد، تا این حد محبوبیت نمی‌یافت. چرا که درکِ یک اثر، بیشتر از هر چیز متأثر از زمینه‌ نمایش آن است. برای ترویج مهربانی و نوع‌دوستی و سایر ارزش‌های انسان‌دوستانه، تنها فرستادن یک پیام کافی نیست. باید بنیان مادی پذیرش این پیام هم فراهم باشد تا محبوب واقع شود.
رقابتی‌ تر شدن جامعه؛ به سوی باب اسفنجی
طی دهه هشتاد، افراد عادی برای رفع نیازهایشان به سختی کار پیدا می‌کردند و باید بیشتر کار می‌کردند. از طرفی، نیازها هم همان نیازهای قبلی نبود. نیازهای جدیدی در سبک زندگی جدید تعریف شده بود. در چنین حال و هوایی است که فیلم کارتونی «باب اسفنجی» هم معنا می‌یابد و متناسب با زمینه‌اش تلویزیون‌ها و ذهن‌های کودکان را تسخیر می‌کند.
باب اسفنجی شخصیت بدقواره و بی‌ریخت است که هیچ شباهتی به زیبایی کودکانه آن‌شرلی ندارد. او ساده‌ لوح، میان‌ مایه و فاقد اصولی درونی برای زندگی است. او باری به هرجهت است و رفتار و تفکرش در دستان شخصیت «آقای خرچنگ» است. آقای خرچنگ هم کسی است که موفقیت شخصی، رقابت، بی‌ رحمی، و نوع خاصی از واقع‌ گرایی را ترویج می‌کند.

نسیم گیلان

انیمیشن باب اسفنجی
برای درک ارتباط شخصیت باب اسفنجی تنها کافی است به مکالمه‌ای کوتاه میان باب و آقای خرچنگ توجه کنیم. آقای خرچنگ در صحنه‌ای از باب می‌خواهد که کسب و کارش در رستوران را رونق بخشد. باب از او می‌پرسد چگونه باید این کار را انجام دهد؟ آقای خرچنگ در پاسخ می‌گوید که برای افزایش سود و گسترش کارش باید چند تن از کارکنانش در رستوران را اخراج کند. باب می‌گوید که تا به حال چنین کاری نکرده و نمی‌تواند کسی را اخراج کند. سپس توصیه خرچنگ به باب این است که اگر می‌خواهد موفق شود باید حرفه‌ ای باشد و ترحم و احساسات کودکانه‌ اش را کنار بگذارد.
همین مکالمه کوتاه به خوبی نشان می‌دهد که این فیلم کارتونی بر چه زمینه‌ای به نمایش در می‌آید و معانی پنهان نهفته در آن، چه چیزی را در ذهن کودکان حک می‌کند. در مرحله اول موضوع این گفت وگو هیچ تناسبی با جهان کودکانه ندارد. صحبت کار، اخراج کردن و سودآوری هیچ تناسبی با جهان کودکان ندارد. همچنین نوع صحبت کردن درباره موضوع مورد بحث هم کاملأ متأثر از جهان‌بینی نئولیبرال است.
این فیلم در همین چند ثانیه به کودکان یاد می‌دهد که برای موفقیت و نفع شخصی و سودآوری باید ترحم و تفکراتی را که مغایر با موفقیتشان به هر قیمتی که باشد کنار بگذارند. کودکان در رویارویی با چنین صحنه و پیامی، توانایی چندانی برای نقد و یا تجزیه و تحلیل ندارند. آن‌ها گمان می‌کنند که اینگونه برخورد با مسئله، بدیهی و طبیعی است؛ زیرا در این کارتون به نمایش درآمده. محتوا و فرم این فیلم کارتونی به طرز خاصی کودکان را جامعه‌پذیر می‌کند که بیشتر شبیه به جامعه‌گریز کردن آن‌ها است.
اگر این گفت و گوی کوتاه را با «حقیقت زلالی دریاچه نقره‌ای» آنه مقایسه کنیم، میبینیم که این تغییر حرکت از جهانی است که درباره «تنهایی معصومانه دست‌های» آنه صحبت می‌کند و به سمت جهانی در حرکت است که در آن آقای خرچنگ به باب یاد می‌دهد که با دلی آسوده کارگرانش را اخراج کند.
بیشتر بدانید : چه کسی «باب اسفنجی» را آدم کرد؟ + عکس
بیشتر بدانید : همجنس گرایی در کارتون ها: از هری پاتر تا باب اسفنجی! + عکس
بیشتر بدانید : 10 رابطه عجیب دوستی در کارتون‌ها!! (+عکس)
بیشتر بدانید : ترویج همجنسگرایی در "سریال آن شرلی" ؟! + عکس
منبع: radiozamaneh.com

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/261254/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اوقات شرعی رشت در 21 اردیبهشت 1400

دستگیری عاملان قمه کشی قهوه‌ خانه‌ ای

پرتصادف‌ ترین مناطق پایتخت اعلام شد

واکسن های ایرانی در مراحل نهایی تولید قرار دارند

واردات 10 میلیون واکسن به کشور تا نیمه خرداد

دفتر رهبر انقلاب مبلغ فطریه 1400 را علام کرد

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شرق کشور / تداوم رگبارباران در برخی نقاط

نگرانی جهانی از نیاز به دوز سوم واکسن

دانش آموزان مبتلا به کرونا جداگانه آزمون می دهند

قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است ؟

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 اردیبهشت 1400

هزینه پیامک بانک‌ های دولتی هم زیاد شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 اردیبهشت 1400

افزایش قیمت نان در تهران تا مرز 50 درصد

واکنش ایران به وقایع کربلا : شدیدا محکوم می کنیم

خطیب زاده : مذاکرات وین در مسیر خوبی است

طالبان برای عید فطر سه روز آتش بس اعلام کرد !

جهانگیری : در زمینه واکسن جهش رخ داده

عبدالوهاب شهیدی درگذشت + بیوگرافی و زمان برگزاری مراسم تشییع

جدیدترین تصاویر و اخبار از سریال House of the Dragon پیش درآمد بازی تاج و تخت

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

اسدالله یکتا راهی بیمارستان شد + وضعیت جسمانی

رونمایی از گلکسی‌های جدید در ماه آگوست

واردات نیمه رسانای چین کاهش یافت

مودم 5G اختصاصی اپل احتمالا با آیفون‌های 2023 عرضه خواهد شد

زمان‌بندی وزارت ارتباطات برای واگذاری 5 میلیون پورت VDSL افزایش یافت

احتمال عرضه کنترلرهای دوال سنس با رنگ‌بندی‌‌های جدید

آپدیت اندروید 11 گلکسی A12 با One UI 3.1 رسما ارائه شد

آینده قطارها و حمل نقل چگونه خواهد بود؟

پیشنهاد 200 میلیونی اپیک گیمز به سونی برای عرضه بازی‌های انحصاری

هشدار سونی درباره کمبود عرضه پلی استیشن 5

تسلا 750 هزار دلار جریمه شد

سیستم عامل هارمونی به محصولات شیائومی و اوپو راه پیدا می‌کند

شناسایی عامل مخرب جاسوسی در کارزار TunnelSnake

ایده جدید شیائومی برای گوشی‌ هوشمند

رندر رسمی قاب پشتی گوشی آنر 50 منتشر شد

گوشی‌های پرچم‌دار ویوو 3 نسخه جدید اندروید را دریافت می‌کنند

اطلاعات جدیدی درباره گلکسی واچ 4 و واچ اکتیو 4 منتشر شد

سقوط قیمت موبایل در بازار

کمبود کنسول پلی‌استیشن 5 ادامه خواهد داشت

ویژگی‌های جدید اینستاگرام و فیس‌بوک کاربران را شگفت زده خواهد کرد!

جزئیات جدیدی از گیم‌پلی و کیفیت اجرایی The Ascent منتشر شد

چیپست اگزینوس 2200 سامسونگ راهی لپ‌تاپ‌ها می‌شود

شیائومی از معرفی ایرباد پرچمدارش در آینده نزدیک خبر داد

امتیاز DxO باتری گلکسی M51 سامسونگ مشخص شد

یک محقق امنیتی موفق به هک ردیاب AirTag اپل شد!

شیائومی روی دوربین سلفی زیر نمایشگر با قابلیت چرخش کار می‌کند

آپدیت اندروید ١١ گلکسی A02s سامسونگ به همراه OneUI Core 3.1 ارائه شد

نحوه انتقال استیکر های واتساپ به تلگرام

گوگل احراز هویت دو عاملی را به صورت پیش‌فرض برای کاربران فعال خواهد کرد