نسیم گیلان

آخرين مطالب

یک جامعه شناس تشریح کرد

خشونتی پنهان در بازنمایی خشونت/ وقتی انتقام ناکارآمدی اجتماعی را از خانواده می گیریم گفتگو

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - ایسنا/گیلان یک جامعه شناس، خشونت را منشا افزایش ناامنی روانی دانست و تصریح کرد: امنیت ابعاد مختلف دارد و همان اندازه که امنیت نظامی یک مسئله حیاتی برای کشور است، یک جامعه نرمال به امنیت روانی، امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی، امنیت اجتماعی، امنیت شغلی و امنیت زیستی محتاج است.

دکتر رضا علیزاده در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه خشونت ریشه های جامعه شناختی فراوانی دارد، اظهار کرد: هر نوع صدمه و آسیب و خسارت جسمی، جنسی و روحی به انسان و غیر انسان خشونت تلقی می شود.
وی بخشی از خشونت های رفتاری افراد جامعه را ناشی از یادگیری دانست و افزود: برخی از افراد خشونت را در خانواده و از پدر یا مادری که نسبت به سایر اعضای خانواده و اجتماع خشونت می ورزند یاد می گیرند؛ از طرف دیگر طبق تئوری کنترل اجتماعی، هرچقدر قید و بند افراد نسبت به قوانین و هنجارهای جامعه سست شود، ارتکاب به خشونت و جرائم خشونت آمیز در آنان افزایش پیدا می کند.
این جامعه شناس، یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر شکل گیری خشونت را تضاد بین اهداف و ابزارها دانست و تصریح کرد: طبق نظریه فشار، عدم تناسب میان هدف و ابزار منجر به آنومی می شود و بی هنجاری زمینه ساز خشونت است.
علیزاده، با بیان اینکه محرومیت های اجتماعی و اقتصادی می تواند سهم قابل توجهی در رفتارهای خشن به ویژه خشونت های خانوادگی داشته باشد، خاطرنشان کرد: افرادی که با محرومیت ها مواجه هستند معمولا با مقایسه خود با دیگران، رفتارهای خشونت آمیز و کینه توزانه از خود بروز می دهند.
وی یکی از جنبه های مواجهه جامعه با وقایع خشونت آمیز را بازنمایی بیش از پیش خشونت در جامعه دانست و متذکر شد: در همه دوره ها و زمان ها خشونت و رفتارهای خشونت آمیز وجود داشته است، اما این خشونت ها دقیق و واضح در جامعه منتشر نمی شد؛ به عنوان مثال در همین چند سال گذشته یک صفحه از روزنامه ها به جنایات و حوادث خشونت آمیز اختصاص داشت و به جزییات ماجرا نمی پرداخت.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، گسترش شبکه های اجتماعی و دسترسی عموم مردم به اخبار را یکی از عوامل بازنمایی خشونت در جامعه دانست و اضافه کرد: امروزه با اخباری مواجه هستیم که حتی از منابع رسمی کشور نبز جلوتر هستند و تفکیک اخبار درست و واقعی از اخبار دروغ و اغراق شده سخت شده است؛ البته اینگونه اخبار بیشتر به بازنمایی خشونت ها می پردازند و احساسات مردم را برمی انگیزند و اغلب شاهد بازخوردهای خشن و عصبی مردم هستیم.
وی قتل یا دگرکشی را از جمله جرائم خشونت آمیزی دانست که بازنمایی بیشتری در جامعه دارد و گفت: دورکیم «مرض» و «سلامت» جامعه را در کنار هم می بیند، یعنی جامعه سالم و جامعه بیمار در کنار هم معنا پیدا می کنند و جامعه به ناهنجاری نیاز دارد، اما موضوع زمانی نگران کننده می شود که با افزایش یا کاهش نرخ یک واقعه اجتماعی مواجه هستیم.
علیزاده، با بیان اینکه در طول تاریخ همواره پدرکشی و فرزندکشی و همسرکشی و... وجود داشته است، متذکر شد: در بازنمایی حوادث خشونت آمیز نیز شاهد به کار بردن کلماتی هستیم که علاوه بر جریحه دار کردن افکار عمومی، امنیت اجتماعی را از بین می برد. در واقع استفاده از کلماتی مانند «سلاخی کردن»، «مثله کردن»، «اسیدپاشی» و... در انتشار یک خبر به نوعی مروج خشونت است.
این جامعه شناس، خشونت را منشا افزایش ناامنی روانی دانست و تصریح کرد: امنیت ابعاد مختلف دارد و همان اندازه که امنیت نظامی یک مسئله حیاتی برای کشور است، یک جامعه نرمال به امنیت روانی، امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی، امنیت اجتماعی، امنیت شغلی و امنیت زیستی محتاج است.
وی با بیان اینکه افزایش خشونت در حال تبدیل شدن به یکی از بحران های جامعه ایران است، تاکید کرد: در جوامع فردگرا با مسئله دگرکشی مواجه هستیم، اما آمار خودکشی در جوامع جمع گرا بیشتر است؛ این در حالی است که در جامعه ایرانی به عنوان یک جامعه نسبتا جمع گرا شاهد هر دو گونه هستیم و پژوهش ها طی سال های اخیر نشان می دهد متاسفانه نرخ دگرکشی در حال بالا رفتن است.
علیزاده، دگرکشی های جامعه ایرانی را بیشتر از نوع خانوادگی دانست و متذکر شد: فشارهای اقتصادی و اجتماعی و عدم امید به آینده عمده ترین دلیل افزایش دگرکشی های خانوادگی است.
این پژوهشگر اجتماعی، عدم امید به آینده را ناشی از فشارهای اقتصادی دانست که گاهی کشنده است و گفت: پژوهش های انجام شده در بازه 10 ساله اخیر نشان می دهد که روز به روز امید به آینده در مردم کاسته شده، در حالی که امید مهمترین عنصر زندگی است. همچنین تحمل بی عدالتی و تبعیض و فاصله طبقاتی مردم را دچار خشم اقتصادی و اجتماعی می کند و خشم باید تخلیه شود.
وی با بیان اینکه افراد خشمگین از شرایط اقتصادی و اجتماعی توان انتقام گرفتن از ساختارهای ناکارآمد سیاسی و اجتماعی را ندارند، اظهار کرد: در چنین شرایطی خانواده ضعیف ترین هدف برای تخلیه خشم است و زنان، کودکان و سالمندان قربانیان اصلی خشونت های خانوادگی هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا را موجب تشدید عوامل خشونت زا دانست و خاطرنشان کرد: دور ماندن از فضاهای صمیمی و استرس ناشی از بیمار شدن و تنگناهای معیشتی موجب شده افراد حتی شده با نگاه های غضب آلود خشم خودشان را متبلور سازند.
وی با بیان اینکه ساختارهای سیاسی و حاکمیتی باید به داد مردم برسند، عنوان کرد: قطعا با ایجاد ثبات در عرصه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی کشور و کم کردن بخشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شاهد بازگشت امید به زندگی خواهیم بود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/271861/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تصمیم هولناک زن و شوهر پس از مرگ پسر نوجوان

جنایت، پایانی بر اختلافات خانوادگی

نخست وزیر جدید لبنان معرفی شد

منتظر موج جدید خاموشی‌ ها باشید

محدودیت اینترنت چه بلایی بر سر اقتصاد می‌ آورد؟

ماینرهای فراری از چین در راه ایران!

نماینده شازند: آقای اردوغان! ایران، مکزیک نیست

تحلیل شخصیت مالک با بازی جواد عزتی در زخم کاری + عکس

ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟

شبنم مقدمی با نقشی متفاوت در چهره به چهره + عکس

تصاویر لو رفته مایکروسافت سرفیس Duo 2

بالاخره TSMC به آلمان می‌رسد یا خیر؟

تیزری از گوشی ردمی K40 گیمینگ ادیشن منتشر شد

کمپین 6 ماهه چین برای پاکسازی اپ‌ها

سامسونگ از معرفی قلم S Pen مخصوص گوشی‌های تاشو خبر داد

بزوس برای سفر به ماه 2 میلیارد دلار هزینه می‌کند

آپدیت iOS 14.7.1 برای رفع باگ قفل‌گشایی اپل واچ منتشر شد

گوشی‌های جدید نوکیا معرفی شدند

اعلام وضعیت فورس ماژور درپی حمله سایبری به بنادر آفریقای جنوبی

آمازون: هیچ تصمیمی برای قبول بیت کوین به عنوان شیوه پرداخت نداریم

تیک‌تاک مرکز امنیت سایبری در اروپا تاسیس می‌کند

P50‌ پرو هواوی در ویدئویی به نمایش درآمد

همین امروز استفاده از کامپیوتر را یاد بگیرید

برای ایجاد«فرصت‌های اشتغال»، بیش از آن که نیازمند مهارت‌های حرفه‌ای باشیم، نیازمند«مهارت‌های خوب زیستن» هستیم

توصیه "ابتکار" به دولت سیزدهم برای شناسایی زنان کارآفرین

بسیج مهندسین صنعتی 50 واحد تولیدی را در گیلان پایش و احیاء می‌کند

توسعه اشتغال شرکت‌های وابسته به شستا در گیلان/ تقویت اعتبارات مرحله پنجم طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری

جریمه بیش از 6000 خودرو در گیلان

قهرمانی امیررضا معصومی در رده سنی نوجوانان نشان از آینده درخشان او دارد

پویش رهایی زندانیان جرائم غیرعمد در استان گیلان

والیبال ساحلی می تواند جایگاه خوبی در استان داشته باشد

آماده سازی شالیکوبی های گیلان برای تولید برنج تازه

جولان دلالان مرغ در گیلان / کمیاب شدن مرغ در قطب تولید

توسعه اشتغال شرکت‌های وابسته به شسا در گیلان/ تقویت اعتبارات مرحله پنجم طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری

جریمه کرونایی بیش از 6 هزار خودرو در گیلان

رعایت پروتکل های بهداشتی به زیر 40 درصد رسیده/ هیچکس از کرونا در امان نیست

اولین "دهکده مشاغل کودک" در گیلان افتتاح شد

رعایت پروتکل های بهداشتی در گیلان به زیر 40 درصد رسیده/ هیچکس از کرونا در امان نیست

جریمه بیش از 6000خودرو در گیلان

سازش پرونده 7 میلیاردی با تلاش شورای حل اختلاف گیلان

افزایش 94 درصدی ارزش معاملات بورس منطقه‌ای گیلان

آلودگی آب و محصولات کشاورزی مناطق فخب و سیاه اسطلخ رشت

تهیه 10 گزارش رسوب شناسی در تالاب های گیلان

داوطلبان کرونایی آزمون ارشد در گیلان جدا از بقیه رقابت می کنند

آمادگی شالیکوبی‌های گیلان با شروع برداشت برنج

جریمه کرونایی بیش از 6000 خودرو در گیلان

ساخت حسینیه در صومعه سرا با پول دیه 2 جوان

یک‌هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات در استان مرکزی پرداخت شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: در دولت دوازدهم شاهد خدمات شایسته ای توسط سازمان تامین اجتماعی و بهزیستی به جامعه هدف بودیم

1000 نفر کارگران ساختمانی و فصلی چهارمحال و بختیاری کمک هزینه خرید کالای اساسی دریافت می کنند