نسیم گیلان

آخرين مطالب

مکانیزاسیون و تحول کشاورزی گیلان با سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیاردی اقتصادي

مکانیزاسیون و تحول کشاورزی گیلان با سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیاردی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -

نسیم گیلان


به گزارش خبرنگار ایرنا، گیلان به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب و وجود زمین های حاصلخیز دارای شرایط مناسب کشاورزی است، رشد بخش کشاورزی در استان تاثیری مثبت بر تولید ناخالص داخلی دارد لذا توجه و توسعه بخش کشاورزی به عنوان موتور رشد اقتصادی می تواند موجبات رشد و توسعه اقتصادی را فراهم آورد.
گیلان به دلیل مجاورت با دریای کاسپین، بهره گیری از باران فراوان، رطوبت کافی، رودخانه‌ های فراوان و خاک های آبرفتی یکی از قطب های کشاورزی و حاصلخیز کشور بوده و در تولید محصولات کشاورزی و تامین نیازهای غذایی نقش اساسی دارد.
گیلان دارای 314 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان سالانه 238 هزار هکتار زیرکشت محصول برنج می رود. همچنین 317 هزار نفر از مردم گیلان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند و برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی این استان هستند.
طی سالهای اخیر با توجه به تمامی مشکلات اقتصادی و تنگناهای مالی که دلبستگان به تحریم برای دولت و مردم به وجود آورده اند، بخش کشاورزی استان گیلان در حوزه مکانیزاسیون و توسعه صنعتی کشاورزی گام‌های موثری را تجریه کرد. ارتقاء مکانیزاسیون، گسترش طرح تجهیز و نوسازی اراضی و توسعه سیستم های نوین آبیاری از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی گیلان است که طی سال های اخیر شاهد تحول این اقدامات در زمین های حاصلخیز این استان هستیم.
ارتقاء مکانیزاسیون در کشت و برداشت برنج در گیلان
توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در کشورهای توسعه یافته، عنصر کلیدی در ارتقاء استاندارد سطح اقتصاد بخش کشاورزی و همچنین زندگی مردم است، کاهش نیاز به نیروی کار در نتیجه کاهش هزینه های تولید از ابعاد مهم مکانیزاسیون کشاورزی است حال آنکه کشت سنتی زمان بر و پرهزینه است.
کاربرد ماشین های کشاورزی از برجسته ترین نمودهای توسعه یافتگی در بخش کشاورزی است که سال های اخیر در استان گیلان بسط و گسترش یافته و با استقبال کشاورزان نیز مواجه شده است. مکانیزاسیون کشاورزی همواره به عنوان عاملی در جهت پایداری و توسعه تولید برنج مورد توجه بوده است که برای توسعه شاخص های آن طی سالهای اخیر تلاش و سرمایه گذاری بسیاری را تجربه کرد.
رئیس اداره فناوری های مکانیزه جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: میزان مکانیزاسیون یا "ضریب نفوذ ماشین در تولید برنج " استان گیلان در سال 92 حدود 47 درصد بود درحالی که این رقم طی سالهای اخیر امروز به بیش از 67 درصد رسید. 
حیدر کامیاب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در اوایل دهه 46 هزار و 735 هکتار از شالیزارهای گیلان زیر کشت مکانیزه برنج قرار داشتند، افزود: در سال 99 این میزان به 161 هزار و 840 هکتار رسید که گواه از رشد 350 درصدی دارد. 
وی همچنین به توسعه برداشت مکانیزه برنج در سطح شالیزارهای گیلان اشاره کرد و اظهار داشت: برداشت مکانیزه برنج با کمباین های مخصوص شالیزار نیز در گیلان رشد 380 درصدی داشته و از 45 هزار و 167 هکتار در سال 92 اکنون به 172 هزار و 390 هکتار رسیده است.
رئیس اداره فناوری های مکانیزه جهاد کشاورزی استان گیلان به تسهیلات بانکی ارائه شده از محل خط اعتباری مکانیزاسیون اشاره کرد و گفت: طی هفت سال اخیر پنج هزار و 135 میلیارد ریال برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان از محل اعتبارات دولتی تسهیلات پرداخت شد که منجر به خرید 21 هزار و 187 دستگاه ماشین کشاورزی از محل این تسهیلات شد.
کامیاب با اشاره به استقبال کشاورزان در استان گیلان برای استفاده از دستگاه های ویژه کاشت و برداشت برنج تصریح کرد: کشت و برداشت مکانیزه برنج به دلیل کاهش هزینه تولید، نه تنها برای کشاورز مقرون به صرفه است بلکه منجر به افزایش و تسریع در تولید می شود.
وی ادامه داد: راحتی انجام کار، سرعت عملیات برداشت، کاهش هزینه تولید و جلوگیری از ضایعات ناشی از طولانی بودن زمان برداشت در شرایط سنتی از فواید بهره گیری از شیوه مکانیزه در برداشت برنج است.
استان گیلان دارای 314 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، 317 هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی گیلان هستند.

نسیم گیلان

تجهیز و نوسازی 18 هزار هکتار شالیزار گیلان
برنج به عنوان یکی از مهمترین غلات جهان و قوت قالب نیمی از جمعیت کنونی دنیا است و این تعداد از ساکنان کره زمین به طور مستقیم و غیرمستقیم از این غله با ارزش تغذیه می کنند. امروزه در مبادلات منطقه ای و بین المللی نقش و جایگاه ویژه این غله ارزشمند از قالب کالای اقتصادی و مبادلات کالایی فراتر رفته و به یک سلاح قوی در پایداری اقتصاد دولت ها تبدیل شده است.
شرایط ویژه کشور ما و در دستور کار قرار گرفتن اقتصاد مقاومتی و لزوم اتکا به توان و تولید داخل، مجدداً نگاه ها را به سوی برنج به عنوان محصول اسراتژیک معطوف داشته و حفظ و حراست و صیانت از سطح زیر کشت برنج در کنار ایجاد زیر ساخت های مناسب برای تولید انبوه و با صرفه و توجیه اقتصادی در دستور همه استان ها به خصوص گیلان قرار گرفته است. دستیابی به این مهم مستلزم تغییرات اساسی در زیرساخت های شالیزار با اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری استان است.
اصلاح ساختار سنتی شالیزار به مدرن، حذف مرز و آب رو و زهکش اضافی، دسترسی عمومی به جاده و نهر و زهکش، جلوگیری از تکه تکه شدن اراضی و یکپارچه کردن اراضی، تبدیل ناموزون اشکال اراضی به اراضی هندسی، استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی اعم از کود، سم و علف کش از مزایای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری است.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری از سال 1374 در گیلان آغاز شده و تاکنون بالغ بر 87 هزار و 500 هکتار از اراضی استان تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.
مجتبی شاه نظری اظهار داشت: در مقایسه و ارزیابی از روند اجرای کار، تا سال 92 یعنی طی یک فرآیند 18 ساله، کل اراضی تجهیز و نوسازی شده استان گیلان به میزان 68 هزار و 100 هکتار رسید که نسبت به کل سطوح اجرایی انجام شده معادل 77 درصد بود.
وی ادامه داد: خوشبختانه طی سالهای اخیر این طرح با تامین اعتبار سرعت مناسبی پیدا کرد و میزان 18 هزار و 500 هکتار معادل بیش از 22 درصد طی سالهای 93 تا 99 انجام شد که روندی قابل قبول با توجه به همه مشکلات و تنگناهای اعتباری در شرایط تحریم های ظالمانه بوده است.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه طرح تجهیز و نوسازی در حدود 900 هکتار از اراضی شالیزاری استان در حال انجام است، خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین برآوردها، هزینه اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در هر هکتار 20 میلیون تومان است که فقظ 15 درصد هزینه بر عهده بهره بردار یا کشاورز می باشد و مابقی را دولت هزینه خواهد کرد.
شاه نظری گفت: عملیات اجرایی برای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شامل تسطیح ، قطعه بندی ، احداث جاده های بین مزارع، احداث شبکه آبیاری و زهکشی و احداث ابنیه های فنی می‌شود که انجام این کار موجب افزایش راندمان آبیاری، مدیریت بهینه مصرف آب، خروج آب های مازاد از مزارع، دسترسی آسان به قطعات زراعی، کاهش هزینه های تولید و زمینه سازی برای ورود مکانیزاسیون در مراحل کاشت و داشت و برداشت خواهد شد.
وی افزود: حمل و نقل آسان محصول به انبار و کارخانه، دسترسی راحت به مزارع و ایاب و ذهاب آسان، استفاده بهینه از آب آبیاری در شالیزار، اصلاح آبیاری و آب رسانی منظم، استفاده بهینه از ماشین آلات کشاورزی از کاشت تا برداشت ، کاهش هزینه تولید و افزایش محصول و درآمد خانوار کشاورز از دیگر مزایای یکپارچه سازی اراضی شالیزاری است.

نسیم گیلان

تجهیز هشت هزار هکتار اراضی باغی گیلان به آبیاری نوین
بهره گیری از فناوری و ابزارهای جدید که منجر به استفاده اصولی از منابع آبی در بخش کشاورزی و کاهش هدر رفت آب در هنگام پخش آب در زمین شود، را آبیاری نوین می‌ گویند. بر اساس یافته کارشناسان و محققان افزایش راندمان کاربرد آب به 75 تا 95 درصد، صرفه‌ جویی در مصرف به میزان 6 هزار و 400 متر مکعب در هر هکتار، افزایش سطح زیر کشت تا حدود 2 برابر، ارتقا متوسط عملکرد محصول تا 30 درصد، صرفه‌ جویی در مصرف انرژی تا حدود 24 درصد، کاهش علف‌ های هرز در مزرعه، کنترل محیط و خنک کردن خاک و گیاه و هوای اطراف آن از مزایای این نوع از آبیاری است.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این باره به خبرنگار ایرنا، گفت: برآوردها نشان می دهد که حدود 34 هزار هکتار از اراضی باغی در گیلان "به جز باغات چای" مستعد اجرای سامانه های نوین آبیاری است که تاکنون 14 هزار هکتار "حدود 41 درصد" از این باغات به این سیستم مجهز شده اند که افزون بر هشت هزار و 300 هکتار معادل 40 درصد در دولت تدبیر و امید اجرا شده است.
شاه نظری اظهار داشت: با توجه به اهمیت اجرای طرح تجهیز سیستم های آبیاری نوین در سیاست های کلان وزارت جهاد کشاورزی در راستای کاهش تلفات آب، سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید در بخش اجرای سامانه های نوین آبیاری حمایتی همه جانبه بوده به نحوی که به رغم همه مشکلات و تنگناهای اعتباری دولت در شرایط تحریم های ظالمانه، اجرای این طرح بدون هرگونه محدودیت اعتباری در سطح استان و کشور در حال انجام است.
وی بیان داشت: دولت با اعطای کمک سهم مشارکت دولت بصورت بلاعوض معادل 82 درصد برآورد طرح به متقاضیان واجد شرایط بخش کشاورزی از محل اعتبار طرح کمک های فنی و اعتباری در اجرای و توسعه سامانه های نوین آبیاری عزم جدی دارد.
با توجه به مشکلات و محدودیت منابع آبی و اینکه این مایه حیاتی، پایه و اساس هر گونه برنامه ریزی تولید کشاورزی محسوب می شود، بنابراین همه از جمله کشاورزان و بهره برداران بیش از همه باید با روی آوری به سامانه های نوین آبیاری در کاهش مصرف آب کشاورزی و حفظ منابع ارزشمند آبی کشور بکوشند.
برچسب‌ها رشت مکانیزاسیون کشاورزی شالیزار آبیاری برنج گیلان کارآمدی دولت پروندهٔ خبری کارنامه دولت تدبیر در سینه ستبر ایران

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/272129/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چطور با کاربران اندروید و ویندوز تماس فیس تایم بگیریم؟

چه خبر از ارزهای دیجیتال؟

آیفون‌های جدید در چه مدتی شارژ می‌شوند؟

اندونزی برنامه‌ای برای ممنوعیت ارزهای دیجیتال ندارد

واکنش نمایندگان رشت به اقدامات ضد ایرانی دولت آذربایجان/ سران باکو دچار توهم شده اند

نخستین هنرستان کشاورزی دخترانه گیلان در رشت افتتاح شد

گرانی برنج از دلایل کمبود آرد نان در گیلان

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین - کرج/بارش پراکنده باران در محور‌های مواصلاتی استان‌های گیلان و مازندران

اجرای نمایش خیابانی بازی نامه در فومن

بدون ثبت نام به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنید/ خطر انتقال ویروس در بی نظمی

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در گیلان در پی ارتحال آیت الله حسن زاده آملی

نیاز شدید بیمارستان‌های گیلان به خون

‌پیام تسلیت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

برگزاری دوره سه روزه ویژه نیروهای جدید آتش نشانی کیش

برندگان جایزه ادبی صلح دیتون اعلام شدند

نامزدهای نهایی جایزه کتاب داستان آلمان/ مراسم اعطای جوایز در نمایشگاه فرانکفورت

قند پارسی/آن‌که چون پسته دیدمش همه مغز

این کتاب‌ها رو دو نفره بخونید!

زندانیان جرایم غیرعمد در انتظار کمک عاشقان حسینی

آغاز عملیات بهسازی روکش آسفالت خط یک اتوبوس های تندرو

افزایش پایگاه های واکسیناسیون گیلان با لغو شرایط سنی

واقعیت مجازی چه کاربردی خارج از جو زمین دارد؟

بازی بلاک چینی کاوایی آیلندز 2.4 میلیون دلار سرمایه جذب کرد

تیم فوتبال ساحلی ایفاسرام اردکان مغلوب پارس جنوبی بوشهر شد

نمایش نامه‌هایی به دخترم سهراب در کیش به روی صحنه رفت

علامه حسن‌زاده آملی درگذشت

گرانی برنج از دلایل کمبود آرد در گیلان

تسلیت نماینده ولی فقیه در گیلان در پی ارتحال آیت الله آملی

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

توسعه بدون استقلال‌خواهی نتیجه‌ای جز وابستگی ندارد

قیمت روز انوع گوشی موبایل در بازار

پای جیمز باند هم به دنیای NFT‌ها باز می‌شود

تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان، چشم انتظار تردد

فیشینگ سایت‌های داخلی رکورد زد

افشای اطلاعات محرمانه کار دست کارمندان TSMC داد

تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان؛ ایستاده در نیمه راه

◄ آغاز به کار احداث جاده ابریشم بین دو استان گیلان و قزوین

نخستین رندرهای گوشی گلکسی S22 اولترا دیده شد

اپل iOS 12.5.5 را برای مدل‌های قدیمی آیفون و آیپد عرضه کرد

عرضه رسمی Redmi 9 Activ در هند

بازی جنگ ستارگان جدید در دست ساخت است

خالق سونیک با یک بازی مستقل به صنعت بازی‌ بازمی‌گردد

بازی NEO: The World Ends with You برای کامپیوتر عرضه می‌شود

سامسونگ برای تولید تراشه‌های سیستم خودران با تسلا وارد مذاکره شد

تولید هدست واقعیت افزوده اپل از فصل دوم 2022 آغاز می‌شود

همکاری دو غول دنیای تراشه

لو رفتن برنامه شیائومی برای راه اندازی سری جدید Civi

Resident Evil 3: Nemesis Edition در راه است

محققان به جای GPS با ماهواره‌های استارلینک موقعیت خود را پیدا کردند

داخل آیفون 13 پرو اپل را ببینید