نسیم گیلان

آخرين مطالب

اثری درباره برخورد درست با بحران‌های روحی و نحوه لذت بردن از زندگی مقالات

اثری درباره برخورد درست با بحران‌های روحی و نحوه لذت بردن از زندگی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - ایبنا / کتاب «دلایلی برای زنده ماندن» حاصل مبارزه مت هیگ با افسردگی و اضطراب بسیار شدیدی است که نزدیک بود او را از پای درآورد. اثری کوتاه و صریح درباره برخورد درست با بحران‌های روحی و نحوه لذت بردن از زندگی. این کتاب کوچک و ساده می‌تواند به کسانی که فکر می‌کنند به آخر راه رسیده‌اند، کمک کند؛ نیز به آنها که عزیزانشان با چنین مشکلی دست به گریبان اند. کتاب دلایلی برای زنده ماندن راهنمایی است به اینکه چطور از بودنمان در این جهان لذت ببریم؛ اثری تکان دهنده، شاد و لذت بخش به قلم مت هیگ و با ترجمه گیتا گرگانی که دگربار از سوی انتشارات علمی و فرهنگی و با قیمت 32000 تومان وارد بازار نشر شده است.
در بخش نخست این کتاب تحت عنوان «این کتاب غیرممکن است» آمده است: «سیزده سال پیش می‌دانستم این اتفاق نخواهد افتاد. می‌دانید، من داشتم می‌مردم. یا دیوانه می‌شدم. امکان نداشت هنوز اینجا باشم. گاهی شک می‌کردم حتی بتوانم ده دقیقه دیگر دوام بیاورم. و فکر این که آن قدر سالم و با اعتماد به نفس بمانم که این طور درباره‌اش بنویسم دور از ذهن‌تر از آن بود که باورپذیر باشد.
یکی از نشانه‌های کلیدی افسردگی ندیدن هیچ امیدی است. هیچ آینده‌ای. دور از تونلی که در انتهای آن روشنایی است، انگار هر دو سر تونل بسته شده و شما داخل آن هستید. بنابراین، اگر فقط از آینده خبر داشتم، این که از هر چه تجربه کرده بودم به مراتب روشن‌تر است، بعد یک سر تونل منفجر و تکه تکه می‌شد و می‌توانستم با روشنایی روبه‌رو شوم. پس همین واقعیت که این کتاب وجود دارد ثابت می‌کند افسردگی دروغ می‌گوید. افسردگی باعث می‌شود به چیزهایی فکر کنید که اشتباهند. اما خود افسردگی دروغ نیست. این واقعی‌ترین چیزی است که در عمرم تجربه کرده‌ام. البته نامرئی است. برای سایر آدم‌ها گاهی اصلا مهم به نظر نمی‌رسد.
با سری که آتش گرفته این طرف و آن طرف می‌روید و هیچ‌کس شعله‌ها را نمی‌بیند. و در نتیجه از آنجا که افسردگی عموما نادیدنی و اسرارآمیز است، داغ ننگ به راحتی باقی می‌ماند. داغ ننگ به خصوص در مورد افسرده‌ها بی‌رحم است، چون داغ ننگ افکار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و افسردگی بیماری فکر است. وقتی افسرده‌اید، احساس تنهایی می‌کنید، و این‌که هیچ کس کاملا وضعیتی را که دارید تجربه نکرده. آن قدر می‌ترسید دیوانه به‌نظر برسید که همه چیز را درونی می‌کنید و آن‌قدر می‌ترسید مردم بیشتر شما را تنها بگذارند که ظاهری آرام به خود می‌گیرید و درباره‌اش حرف نمی‌زنید، که خیلی بد است، چون حرف زدن از آن بهتر است. کلمات به‌زبان آورده یا نوشته شده ما را با دنیا مرتبط می‌کنند، و در نتیجه حرف زدن از آن با مردم، و نوشتن درباره این موضوع، به مرتبط شدن ما با هم و با خود واقعیمان کمک می‌کند. من به این اعتقاد دارم، چون تا اندازه‌ای از طریق خواندن و نوشتن بود که راهی برای نجات از تاریکی پیدا کردم. از وقتی فهمیدم افسردگی درباره آینده دروغ می‌گوید، خواسته‌ام کتابی درباره تجربه‌ام بنویسم تا به افسردگی و اضطراب ضربه‌ای زده باشم.»
همچنین در بخش «یک یادداشت، قبل از آن که درست راه بیفتیم» این کتاب می‌خوانیم: «ذهن‌ها منحصر به فرد هستند. به شکل منحصر به فردی دچار مشکل می‌شوند. ذهن من به شکلی اندک متفاوت با دیگر ذهن‌هایی که مشکل پیدا کردند دچار مشکل شد. تجربیات ما با تجربیات آدم‌های دیگر تداخل پیدا می‌کنند، اما هرگز دقیقا همان تجربه‌ها نیستند. برچسب‌های کلی مثل «افسردگی» و «اضطراب» و «اختلال هراس» و «اختلال وسواس فکری عملی» مفیدند، اما فقط در صورتی که بپذیریم همه مردم در مورد چنین چیزهایی تجربه‌های دقیقا مشابه ندارند. افسردگی برای هر کس متفاوت به نظر می‌رسد. درد به شکل‌های مختلف، به درجات متفاوت حس می‌شود و واکنش‌های متفاوتی را بر می‌انگیزد. می‌گویند اگر کتاب‌ها برای مفید بودن باید دقیقا تجربه ما از جهان را بازسازی می‌کردند، تنها کتاب‌هایی ارزش خواندن داشتند که خودمان نوشته بودیم. در طول سالها دریافتم با مطالعه در مورد آدم های دیگر که رنج کشیده، جان به در برده و بر ناامیدی غلبه کرده اند احساس آرامش کرده ام. به من امید داده. امیدوارم این کتاب هم بتواند همان کار را بکند.»
در قسمت «روزی که من مردم» این کتاب نویسنده نوشته است: «روزی را به یاد می آورم که من قبلی‌ام مرد. با یک فکر شروع شد. مشکلی پیش آمده بود. آن شروعش بود. پیش از آن که متوجه شوم چه چیزی است. و بعد، یک لحظه یا بیشتر بعد، حس عجیبی درون سرم به وجود آمد. یک فعالیت بیولوژیک در پشت جمجمه‌ام، نه چندان بالاتر از گردنم. مخچه. یک تپش، یا پرپر زدن شدید، انگار یک پروانه داخلش گرفتار شده بود، همراه با یک احساس گزگز. هنوز در مورد تأثیرات فیزیکی عجیبی که افسردگی و اضطراب ایجاد می‌کنند چیزی نمی‌دانستم. و بعد شروع کردم به رفتن. غرق شدم، به سرعت، درون یک واقعیت تنگنا هراسانه و خفه کننده تازه غرق شدم. و بیشتر از یک سال طول کشید تا دوباره حتی احساس کنم نیمه عادی‌ام.
تا آن مرحله هیچ درک یا آگاهی واقعی از افسردگی نداشتم، به جز این که می‌دانستم مادرم اندک زمانی بعد از تولد من به آن دچار بوده، و این که جده بزرگ پدری‌ام با خودکشی به زندگی‌اش پایان داده بود. بنابراین، تصور می‌کنم یک تاریخچه خانوادگی وجود داشت، اما این تاریخچه‌ای نبود که من زیاد به آن فکر کرده باشم.
به هر حال، من بیست و چهارساله بودم، در اسپانیا زندگی می‌کردم در یکی از آن گوشه‌های آرام و زیبای ایبیزا. سپتامبر بود. دو هفته بعد به لندن و واقعیت برمی‌گشتم؛ بعد از شش سال زندگی دانشجویی و شغل‌های تابستانی. تا آنجا که می‌توانستم بزرگسال بودن را به تأخیر انداخته بودم و آن چون ابری ظاهر شده بود، ابری که حالا سر باز کرده و داشت بر من می‌بارید. عجیب‌ترین چیز در مورد ذهن این است که پر تنش‌ترین چیزها می‌تواند در آن جریان داشته باشد اما هیچکس دیگر آنها را نبیند. دنیا شانه بالا می‌اندازد. مردمک‌هایتان ممکن است گشاد شوند. شاید آشفته به نظر برسید. پوستتان ممکن است از عرق بدرخشد. اما ممکن نبود کسی که مرا در آن ویلا می‌دید بفهمد چه احساسی دارم، ممکن نبود حس کند در چه جهنم غریبی به سر می‌برم، یا چرا مرگ به چنان طرز خارق العاده‌ای فکر خوبی به نظر می‌رسد. سه روز در رختخواب ماندم. اما نخوابیدم. نامزدم آندره آ با آب یا میوه که به سختی می‌توانستم بخورم در فواصل منظم وارد اتاق می‌شد.
پنجره باز بود تا هوای تازه وارد شود، اما باز هوای اتاق ساکن و داغ بود. به یاد دارم از این که هنوز زنده‌ام متحیر بودم. می‌دانم این ملودرام به نظر می‌رسد اما افسردگی و اضطراب برای سرگرم کردن شما فقط افکار ملودرام در اختیارتان می‌گذارند. به هر حال، آسودگی در کار نبود. می‌خواستم بمیرم. نه. این کاملا درست نیست. نمی‌خواستم بمیرم، فقط نمی‌خواستم زنده باشم. مرگ چیزی بود که مرا می‌ترساند. تعداد مردمی که هرگز زندگی نکرده بودند بی‌نهایت بود. من می‌خواستم یکی از آن آدم‌ها باشم. آن آرزوی کهنه کلاسیک. هرگز به دنیا نیامدن. یکی از آن سیصد میلیون اسپرمی بودن که موفق نمی‌شوند. عادی بودن چه موهبتی بود! همه ما داریم روی این بندهای نامرئی راه می‌رویم که در واقع هر لحظه ممکن است از روی آنها بلغزیم و با همه هراس‌های اگزیستانسیالیستی‌ای مواجه شویم که تنها در ذهن‌هایمان خاموش خفته‌اند.»

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/284637/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هیجان خالق Dead Space از بازسازی دوباره آن

با 20 میلیون تومان چه تبلتی می‌توان خرید؟

نسل جدید فناوری شارژ سریع اوپو رونمایی شد

آنر Magic 3 با تراشه Snapdragon 888 Plus در گیک بنچ رؤیت شد

پردازنده های Ryzen 5000G در خرده فروشی ها لیست شدند

پوکو اف 3 جی تی رونمایی شد: با جدیدترین گوشی گیمینگ شیائومی آشنا شوید

گوشی ZTE Axon 30 5G، اولین تلفن با دوربین جلوی نامرئی

آیا جف بزوس به فضانورد تبدیل شده است؟

شیائومی‌ گوی سبقت فروش را از سامسونگ ربود

آخرین وضعیت سرعت اینترنت ایران ؛ صعود در حوزه موبایل و سقوط در حوزه ثابت

انتقاد ابراهیم مهربان از عدم حمایت مسئولان ورزش گیلان

200 بیمار کرونایی 24 ساعت گذشته در استان گیلان بستری شدند

سریال «کلبه‌ای در مه» می‌تواند در شناخت تاریخ معاصر ایران موثر باشد

"چاه مکن بهر کسى …"؛ با توضیح دکتر سوگل مشایخی

ماندگارترین ترانه‌های سیمین؛ دوباره می‌سازمت وطن

شاعرانه/ "تو با قلب ویرانه ی من چه کردی" از مرحوم افشین یداللهی

"در نظربازی ما بی‌خبران حیرانند" با صدای احمد شاملو

واکسیناسیون 300 هزار ایرانی با واکسن برکت

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 مرداد 1400

پیش بینی هواشناسی، 1 مرداد 1400

وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23 هزار تومان

امارات جاسوسی از برخی کشورها را تکذیب کرد

روحانی : بی آبی خوزستان کاملا ناخواسته بوده است

هشدار اروپا درباره گذشت زمان در مذاکرات وین

فوت یک نفر در ناآرامی های اخیر الیگودرز

واکنش رهبر انقلاب به اتفاقات اخیر در خوزستان

برای اولین بار یک ایرانی عضو هیات ژوری المپیک شد

بدافزار جوکر تلفن های اندرویدی را تهدید می کند

بیت کوین قسمت بزرگی از آینده توییتر خواهد بود

اجرای MIUI 11 بر روی آیفون؛ اقدام جدید هکرها که خبرساز شده است!

اطلاعات تازه‌ای از آیفون جدید اپل منتشر شد

سرورهای بازی Tom Clancy’s Elite Squad بزودی خاموش خواهند شد

اطلاعات جدید از رنگ بندی و طراحی گلکسی بادز 2 منتشر شد

نسخه بتای عمومی HarmonyOS 2 برای برخی از تلفن‌های آنر منتشر شد

آیپد مینی 6 به نمایشگر mini-LED مجهز خواهد شد

تبلت 2 در 1 تاف بوک G2 پاناسونیک؛ جان سخت بودن از نوع ژاپنی

مشخصات فنی سری P50 هواوی فاش شد

به موتورولا Edge 20 با دوربین اصلی سه گانه سلام کنید!

محرومیت کرمانشاهی از کلیه فعالیت‌های فوتبالی

هشدار باران شدید در گیلان و مازندران

کرمانشاهی 20 روز از قضاوت محروم شد

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیت‌های فوتبالی به مدت 20روز

محکومیت پرونده قاچاق 25 تن نهاده دامی در رشت

شناسایی کرونای لامبدا در گیلان

گیلان با وجود منابع آبی دچار مشکل است

امام جمعه ورامین: خوزستان سنگر مستحکم دفاع از انقلاب است

طی 50 سال گذشته به خوزستان کم توجهی شده است

امام‌جمعه رشت: برخی روستاهای گیلان هنوز از آب آشامیدنی سالم محروم هستند

نقش موثر  جهاد دانشگاهی در جذب افراد با سواد علمی بالا در آموزش و پرورش

نقش موثر  جهاددانشگاهی در جذب افراد با سواد علمی بالا در آموزش و پرورش