نسیم گیلان

آخرين مطالب

ارتقای 16 رتبه‌ای ایران در حوزه امنیت سایبری علمي

ارتقای 16 رتبه‌ای ایران در حوزه امنیت سایبری
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - ارتقای 16 رتبه‌ای ایران در حوزه امنیت سایبری
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/8019709
٧٨
٠
ایسنا / محمدجواد آذری جهرمی در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، با اشاره به برگزاری بیست و دومین جلسه شورای اجرای فناوری اطلاعات، گفت: پس از تصویب قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که شورای اجرایی فناوری اطلاعات در آن قانون و بر اساس اساسنامه و شرح وظایف تشکیل شده، 22 جلسه از ابتدا برگزار شده است. پنج جلسه در دولت دکتر احمدی‌نژاد بود که صرفا جلسه اول با 45 دقیقه رئیس جمهور وقت تشکیل شده و چهار جلسه بعدی در طی هشت سال دولت نهم و دهم با ریاست معاونت اول وقت برگزار شده است. در دولت یازدهم این شورا شش جلسه به ریاست معاون اول دولت یازدهم داشته و در دولت دوازدهم این یازدهمین جلسه‌ای است که تشکیل می‌شود و 10 جلسه این 11 جلسه به مدیریت جنابعالی برگزار شده که این نشانه اهتمام حضرتعالی به مقوله مهم توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به ویژه موضوع حائز اهمیت دولت الکترونیکی است.
وی با بیان اینکه در طول دولت یازدهم و دوازدهم دولت تلاش کرد به وعده‌هایی که به مردم داد جامه عمل بپوشاند و بخش عمده‌ای از آنها امروز به ثمر نشسته است، گفت: امروز 100 درصد شهروندان ایران به اینترنت دسترسی دارند و 98.5 درصد مردم ما در روستاهای کشور در پهنه ایران بزرگ و پهناور متصل به شبکه ملی اطلاعات هستند و به زیرساخت اینترنت دسترسی دارند این در حالی است که در قبل از این ما 4 میلیون پورت ای‌دی‌اس‌ال در شهرهای کشور داشتیم و در مناطق روستایی که بخش عمده‌ جمعیت نیازمند به خدمت‌رسانی حضور دارند، اصلا پدیده‌ای به نام زیرساخت شبکه به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت توسعه دولت الکترونیک وجود نداشت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر آمار حوزه دولت الکترونیک، بیان کرد: در سال 92 چیزی به اسم گذرگاه خدمات دولت الکترونیکی یا همان GSP وجود خارجی نداشت اما در دولت یازدهم شکل گرفت و در پایان سال 1395، 17 دستگاه به این پایانه متصل بودند و ارائه خدمت می‌کردند، 26 دستگاه متصل بودند که خدمت دریافت می‌کردند و مجموع این 17 دستگاه و 26 دستگاه خدمات‌گیرنده و خدمات‌دهنده، بین آنها 7 خدمت برقرار بود. در پایان تیر ماه سال 1400 مجموعاً 62 دستگاه اجرایی داریم که به جی‌اس‌پی متصل و در حال ارائه خدمات هستند و 208 دستگاه اجرایی در حال دریافت خدمات هستند و 1023 خدمت را ارائه می‌کنند یعنی 17 به 62 و 26 به 208 و 7 به 1023 خدمت الکترونیک در زیرساخت دولت الکترونیکی ارتقا پیدا کرده است.
آذری جهرمی ادامه داد: آمار تجمیعی تبادل اطلاعات این بوده که در پایان سال 95، یک میلیون و 66 هزار و 4 تراکنش در دولت الکترونیکی تبادل‌ شده و تا پایان تیر 1400 ، 2 میلیارد و 806 میلیون و 813 هزار و 678 تراکنش به صورت تجمیع چند سال تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی انجام شده، مفهوم آن برای این است که از پایان سال 1395 تا پایان تیر سال جاری، مجموعا این 2 میلیارد و 806 میلیون مراجعه حضوری مردم به دستگاه‌های دولتی را حذف کردیم و معنای دیگر آن این است که به همین میزان شفافیت اضافه شده است.
به 2 میلیارد و 800 تبادل الکترونیکی رسیدیم
وی با اشاره به تفکیک آمار تجمیعی تراکنش‌ها بیان کرد: ما در سال 1395 یک میلیون و 66 تراکنش داشتیم، سال 1396، 97 میلیون تراکنش، در پایان 97 همان 97 میلیون بوده و خیلی تغییری نکرده، در سال 1398 این تراکنش یک میلیارد و 267 میلیون شده یعنی یکباره در سال 98 یک رشد 10 برابری را داشتیم، در پایان 1399 آن یک میلیارد و 200 دو برابر یعنی 2 میلیون و نیم شده و تا پایان تیر ماه، 2 میلیارد و 800 تراکنش شده است. این آمار تجمیعی است و آمار سالانه کسر این اعداد از همدیگر است. برش هشت ساله نشان می‌دهد که عدد یک میلیون در پایان سال 95 به 2 میلیارد و 800 در مجموع رسیده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: کابل جی‌اس‌پی را راه انداختیم که خدمات دولت الکترونیک را برای بخش خصوصی عرضه می‌کند و خدماتی که دولت باید به بخش خصوصی بدهد. در سال 1398 زیرساخت آن راه‌اندازی شده و در همان سال، یک میلیون و 500 هزار استعلام بخش خصوصی را جواب داده و تا پایان تیر ماه 1400، 230 میلیون استعلام بخش خصوصی را دولت پاسخ داده از طریق زیرساخت دولت الکترونیک که یک رشد قابل توجه است.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: مجموع شاخص‌های دولت الکترونیکی که بر اساس قانون برنامه و دبیرخانه و سازمان فناوری اطلاعات پایش شده،‌ به صورت مشترک ارزیابی شدند و ما امتیازدهی می‌کنیم به دستگاههای کشوری توسعه خدمات دولت الکترونیکی. این شاخص را مدنظر داشته باشید که در سال 95 که اولین دوره ارزیابی صورت گرفته، کلاً 7 خدمت الکترونیکی داشتیم و در سال 1400، 1023 خدمت و روی تک تک این خدمات پایش کیفیت انجام شده است.
وی درباره نمره امتیاز کشوری خدمت‌ها توضیح داد: نمره 7 خدمت در سال 1395، 15 بوده و در پایان دوره هفتم ارزیابی که گزارش آن ماه پیش منتشر شده، آن 1023 خدمت نمره 45.3 را دریافت کردند، میانگین کل کشور. بانک مرکزی از امتیاز صفر در دوره اول به امتیاز 40 در پایان دوره هفتم رسیده و رشد قابل توجهی داشته است. سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی از امتیاز 14 به امتیاز 38.9 رسیده،. قوه قضاییه از امتیاز 8.8 به 34.1 ارتقا پیدا کرده، وزارت امور اقتصادی و دارایی از 42 به 67.7 ، وزارت امور خارجه از 11.2 به 27.8، وزارت آموزش و پرورش از 9.8 به 45.3، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از صفر به 78.9 ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از 8.9 به 44.2 ، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از 16.5 به 75.1 ، وزارت جهاد کشاورزی از 26.5 به 37.8 ، وزارت دادگستری از صفر به 18.8 ، وزارت راه و شهرسازی از 17.6 به 43.8 ، وزارت صنعت، معدن، تجارت از 19.4 به 54.5 ، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از 47.5 به 47.2 ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 22.5 به 51.6 ، وزارت کشور از 13.7 به 31.1 ، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از 12.8 به 53.5 ، وزارت نفت از صفر به 34.1 و وزارت نیرو از 6.6 به 48.5 و در پایان وزارت ورزش و جوانان از 13.7 به 49 ارتقا پیدا کرده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه انتظاری که از دستگاه‌ها داشتیم بر مبنای توانستن و قوانین مصوب در برنامه بوده، گفت: مثلا وزارت صنعت اگر همکاری بیشتری از سمت مثلا وزارت اقتصاد با او می‌شده می‌توانسته امتیاز بالاتری هم بگیرد. اینها به صورت زنجیره‌ای به همدیگر متصل هستند. ولی در کیفیت خدمات الکترونیکی یک رشد سه برابری را علی‌رغم اینکه خدمات بیش از 100 برابر شده، شاهد بوده است. بیشترین رشد را وزارت ارتباطات داشته، وزارت رفاه و تامین اجتماعی، هم در خدمات هم در نمرات رشد داشته، در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رشد قابل توجه بود، در حوزه وزارت بهداشت اقدامات بسیار مهمی انجام شده، وزارت اقتصاد وضعش خوب بوده سرویس‌های حائز اهمیت و مهمی داشته، وزارت اقتصاد هم رشدش قابل توجه بوده است.
آذری جهرمی افزود: یک مورد افت داریم در حد نیم درصد وزارت علوم است که دلیل آن این است که خدماتی که زیاد شده خودشان را متناسب با آن رشد ندادند یعنی پایه خدمات آنها حفظ شده منتها آن چیزی که برای آنها ترسیم شده، نتوانستند به اندازه کافی رشد کنند. این یک جهش قابل توجه بوده که 17 رتبه جایگاه ایران در توسعه دولت الکترونیک در دنیا ارتقا یافته، به شفافیت کمک کرده و یک زیرساخت مهم است.
امروز هیچ دستگاه دولتی نداریم که اطلاعات آن خارج از کشور «هاست» شود
وی با تاکید بر اهتمام دولت به الکترونیکی شدن خدمات و دسترسی شهروندان، بیان کرد: بنا بر آمار دبیر شورای عالی فضای مجازی در سال 1392 ، 40 درصد اطلاعات دولت در خارج از کشور «هاست» می‌شد و خدمات الکترونیک دولت میزبانی آن در خارج از کشور بود، در سال 1389، 48 درصد اطلاعات کشور خارج از کشور نگهداری می‌شد و امروز با توجه به زیرساخت‌هایی که در دولت توسعه داده شده ما هیچ دستگاه دولتی نداریم که اطلاعات آن خارج از کشور «هاست» شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در حوزه امنیت 16 رتبه در سال اخیر ارتقا جایگاه داشتیم، افزود: اگر اخباری گهگاه منتشر می‌شود از مشکلاتی که در حوزه امنیت وجود دارد، مساله آن روشن است. شما از 7 خدمت به 1023 خدمت رسیدید و طبیعی است وقتی که این خدمات توسعه پیدا می‌کند، مساله امنیت آن هم تبدیل به چالش جدیدی می‌شود. این مسائل و اخباری که در حوزه امنیت گهگاه منتشر می‌شود هرچند باید به آن توجه شود اما در دولت به مساله امنیت توجه ویژه‌ای برای امنیت اطلاعات شده است. هیچ اطلاعات دولتی امروز در خارج از کشور نگهداری نمی‌شود همه بر روی زیرساخت‌های داخلی بر اساس زیرساخت‌های دولتی و بخش خصوصی نگهداری می‌شود و امنیت ما به لحاظ زیرساخت‌های ارتباطی به گواهی سازمان‌های بین‌المللی در سال اخیر 16 رتبه رشد پیدا کرده و این حائز اهمیت است. 
آذری جهرمی خاطرنشان کرد:‌ اخباری که گهگاه حاکی از این است که ایران به لحاظ حملات سایبری هدف قرار گرفته و البته دشمنانی هم در این حوزه داریم، به این دلیل است که ما موفق شدیم زیرساخت‌های اساسی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را رشد دهیم. البته برخی اعتقاد دارند شبکه هم خاموش است ولی ما اینجا اعتقادمان بر این بود که شبکه باید یک شبکه روشن، پایدار، ارائه‌دهنده خدمت، آسان‌کننده کار و مردم و تسهیل کننده زندگی مردم و حرکت رو به جلو باشد و تلاش کنیم امنیت آن را هم فراهم کنیم.
ادامه دارد

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/285759/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قیمت روز انواع گوشی موبایل در بازار

فیس‌بوک باید اسناد حساب‌های کاربری حامی نسل‌کشی روهینگیا را منتشر کند

ریزتراشه‌ای که کوچک‌ترین پرنده جهان است

قیمت انواع کنسول بازی و لوازم جانبی آن در بازار

لجبازی ادامه دار اپل با اپیک گیمز

قیمت انواع لپ‌تاپ در بازار

اطلاعات جدیدی از بخش چند‌ نفره Halo Infinite منتشر شد

قیمت انواع تبلت در بازار

پای کمبود تراشه به کاخ سفید باز شد

آخر هفته چی بازی کنیم؟

مدیرکل راه و شهرسازی استان

قالیباف برای شرکت در مراسم یادواره شهدا به گیلان سفر کرد

قالیباف وارد استان گیلان شد

باید به استعدادهای جوانان در حوزه ورزش بها داده شود

قالیباف به گیلان سفر کرد

قالیباف زنگ آغاز مدارس گیلان را به صدا درآورد

رئیس مجلس زنگ آغاز سال تحصیلی را به صدا در آورد

با حضور رییس مجلس زنگ آغاز سال تحصیلی در گیلان نواخته شد

زنگ آغاز سال تحصیلی جدید با حضور رییس مجلس نواخته شد

کبدی کاران گیلانی در جمع 8 تیم برتر کشور

زنگ آغاز سال تحصیلی در گیلان با حضور رییس مجلس نواخته شد

قالیباف: لایحه رتبه‌بندی معلمان وارد صحن مجلس می‌شود/لایحه‌ای برای افزایش انگیزه معلمان

قالیباف در رشت: لایحه رتبه‌بندی معلمان در روزهای آینده به صحن علنی مجلس می‌آید

قالیباف: لایحه رتبه بندی معلمان روزهای آینده به صحن مجلس می‌آید/ گلایه معلمان از وضعیت معیشتی در حضور رئیس مجلس

قالیباف در رشت: مدارس سنگرهای مهمی برای تضمین آینده کشور هستند

سخنرانی رئیس جمهور نشان‌دهنده عزت ایران است

جزئیات جدید از طرح مجلس برای تقویت امنیت غذایی کشور

اقامه نماز جمعه دوم مهر در همه شهر‌های گیلان

تزریق واکسن کرونا در 13 پایگاه شهرستان رشت

مادران باردار در تالش بدون نوبت واکسینه می‌شوند

قطعی برق در 2 شهرستان گیلان

قیمت سکه و طلا در بازار رشت، اول مهر 1400

نوبت واکسن به همه شهروندان گیلانی رسید

با دستور جعفر آهنگران سازه اصطبل های سوارکاری کیش تکمیل می شود

برای اطلاع از وضعیت سیاه‌پوستان آمریکا رمان‌هایم را بخوانید

غزلی عاشورایی حسین منزوی در زادروزش با نوای بهروز رضوی

حرکت کاروان های یاد یاران در محلات منطقه 19

واکنش رئیس مجلس به مطالبات فرهنگیان گیلان

طرح رتبه بندی معلمان طی 10 روز آینده وارد صحن مجلس می شود

نواخته شدن زنگ آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس مجلس

حفظ دستاوردهای انقلاب نیازمند حضور آگاهانه و میدانی مردم است

قالیباف: دانشگاه و دفاع مقدس، دو ید مهم تضمین کننده آینده هستند

مادران باردار در تالش بدون نوبت واکسینه می شوند

بر طرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مقدمه ای برای اجرای مسائل فرهنگی است

دفاع مقدس همچنان ادامه دارد/ سنگر و جبهه عوض شده است

اهدای بسته‌های آموزشی به دانش آموزان رودسر و املش

تداوم زنجیره کرونا در گیلان؛ 108 بیمار جدید بستری شدند‌

کرونا همچنان میان ماست

طرح شهرستانی «به وقت کتاب» در مدارس صومعه سرا آغاز شد

محکومیت کاربر چند دستگاه بیت ماینر قاچاق در رشت