نسیم گیلان

آخرين مطالب

عادی انگاری کرونا؛ خطری در کمین رانندگان تاکسی اجتماعي

عادی انگاری کرونا؛ خطری در کمین رانندگان تاکسی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - بیش از یکسال از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، علی‌رغم اینکه به موجب مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی الزامی شده، اما بسیاری از رانندگان تاکسی درون شهری و شهروندان هنوز خطر ابتلا به ویروس کرونا را جدی نمی‌گیرند و بدون ماسک از وسیله نقلیه عمومی استفاده می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ایمنا، زندگی در بیشتر شهرها انگار به حالت عادی برگشته و استرس و ترس ناشی از مبتلا شدن به کرونا را در ظاهر بسیاری از شهروندان نمی‌توان مشاهده کرد و به جرأت می‌توان گفت بیش از نیمی از رانندگان تاکسی شهری با بی‌توجهی به هشدارها، بدون استفاده از ماسک اقدام به جابجای مسافر می‌کنند.
برخی از شهروندان به این موضوع بی اعتنا هستند، البته بسیاری نیز نسبت به ماسک نزدن تاکسیرانان گلایه‌مندند.
در بندر مرزی آستارا نیز شرایط به همین گونه است و به خوبی این عادی انگاری موضوع مهم ابتلاء به کرونا دیده می‌شود. طی روزهای گذشته شاهد اوج‌گیری مجدد همه‌گیری ویروس کرونا در کشور و قرمز شدن وضعیت استان گیلان و شهرستان آستارا و شیوع کرونا انگلیسی در برخی از مناطق این استان هستیم. تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها به صورت چشمگیری افزایش یافته و موضوع نگران کننده اینکه خطر ابتلاء به کرونا در کمین بسیاری تاکسیرانان و شهروندان است. تفاوت‌های عمده ویروس کرونای انگلیسی با انواع قبلی ویروس کرونا، سرایت‌پذیری بسیار زیاد آن است چراکه به راحتی منتقل می‌شود، حال اگر تصور کنیم بدون ماسک دقایقی در محیط بسته و فضای کم تاکسی بنشینیم و مسیری را طی کنیم بعد از چند روز چه عواقبی در انتظارمان خواهد بود؟
«زهرا لطفی» یکی از شهروندان آستارایی می‌گوید: پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی از رانندگان تاکسی رعایت نمی‌شود و تعدادی از تاکسیرانان علاوه بر اینکه خودشان از ماسک استفاده نمی‌کنند مسافران بدون ماسک را نیز سوار تاکسی می‌کنند.
او می‌افزاید: براساس یافته‌های علمی، رعایت نکات بهداشتی و استفاده درست از ماسک خطر ابتلاء به کرونا را تا حدود زیادی در محیط‌های بسته کاهش می‌دهد، اما رعایت نکات بهداشتی در وسایل حمل و نقل عمومی آستارا جدی گرفته نمی‌شود.
این شهروند آستارایی ابراز گلایه از سوار کردن چهار مسافر در تاکسی‌های شهری در شرایط همه گیری کرونا می‌گوید: در فضای بسیار تنگ و بسته تاکسی سوار کردن سه مسافر در عقب تاکسی باعث رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی و افزایش خطر ابتلای شهروندان به بیماری کرونا می‌شود.
او ادامه می‌دهد: امیدوارم مسئول برای این موضوع تدبیری بیاندیشند و با تقسیم کرایه در بین سه مسافر، از سوار کردن چهار نفر در تاکسی خودداری کنند.
«عزیز جوزی» یکی دیگر از شهروندان آستارایی در این باره می‌گوید: در شرایط شیوع کرونا، پروتکل‌های بهداشتی در حمل و نقل عمومی و تاکسی‌های درون شهری آستارا به صورت جدی رعایت نمی‌شود و تعداد زیادی از رانندگان و مسافران هنگام حضور در تاکسی از ماسک استفاده نمی‌کنند.
او تصریح می‌کند: بارها در تاکسی از رانندگان درخواست کرده‌ام که از ماسک استفاده کنند، اما این افراد با انکار کردن این ویروس و یا تمارض به داشتن آلرژی از انجام این کار خودداری کرده اند.
این شهروند آستارایی می‌افزاید: تاکسیرانان به دلیل داشتن مشکلات مالی، بی توجه به رعایت فاصله گذاری، در تاکسی سه مسافر سوار می‌کنند که در بسیاری از مواقع مسافران فاقد ماسک هستند.
او تاکید می‌کند: سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری آستارا درخواست می‌کنم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکسیرانان نظارت بیشتری داشته باشند و با رانندگان فاقد ماسک که جان خود و سایر شهروندان را به مخاطره می‌اندازند، به صورت جدی برخورد کنند.
اعمال قانونی رانندگان تاکسی خاطی گلایه‌های شهروندان در حالی مطرح می‌شود؛ که «غلامرضا مصاحب» رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری بندر آستارا به ایمنا می‌گوید: در ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر در حال حاضر حدود 400 دستگاه تاکسی شهری، یک هزار و 250 دستگاه تاکسی تلفنی، 72 دستگاه تاکسی بی‌سیم و حدود 168 دستگاه تاکسی خطوط زیر 30 کیلومتر فعال است و الزام به استفاده از ماسک در تاکسی‌های درون شهری از طریق سازمان و شرکت‌های تاکسیرانی به تمامی رانندگان ابلاغ شده است، اما متأسفانه تعدادی از تاکسیرانان با بی توجهی به بیماری کرونا از ماسک استفاده نمی‌کنند و جان خود، خانواده و سایر شهروندان را به خطر می‌اندازند.
او خاطرنشان می‌کند: در زمان شدت شیوع بیماری کرونا در سال گذشته تعداد بسیار زیادی ماسک توسط سازمان حمل و نقل شهرداری و شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی آستارا در بین رانندگان توزیع شد و از هفته جاری توزیع مجدد آن در دستور کار این سازمان قرار داد.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری آستارا تصریح می‌کند: با توجه به اینکه همه گیری بیماری کووید _19 افزایش یافته و همچنین کرونا انگلیسی در استان گیلان شیوع پیدا کرده است از روز چهارشنبه هفته گذشته به منظور رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، سخت گیری ها در ناوگان سازمان حمل و نقل شهرداری آستارا بیشتر شده و بازرسان این سازمان در شهر به صورت مرتب در حال گشت زنی هستند و در صورت مشاهده تاکسیرانان فاقد ماسک ابتدا دفترچه فعالیت آنها توقیف می‌شود و در صورت تکرار تخلف به کمیته انضباطی سازمان فراخوانده شده و اعمال قانون می‌شوند و احتمال لغو مجوز آنها نیز وجود دارد.
او می‌افزاید: به منظور رعایت فاصله اجتماعی در دوران همه گیری کرونا، کاهش مسافران تاکسی و سرشکن کردن کرایه مسافر چهارم بین سه مسافر دیگر در تاکسی‌های بین شهری آستارا از طرف سازمان حمل و نقل شهرداری به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شد، اما پس از تصویب اعضای شورا متأسفانه در کمیسیون تطبیق فرمانداری شهرستان به تصویب نرسید و توسط فرماندار به شورا برگشت داده شد و مجدد شورا مصوبه قبلی را به فرمانداری ارسال کرد که امیدواریم با توجه به وضعیت مالی نامناسب تاکسیرانان، این لایحه به تصویب برسد.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری آستارا می‌گوید: با توجه به اینکه تعداد مبتلایان به بیماری کووید _19 در این شهرستان افزایش یافته و همچنین کرونا انگلیسی در استان گیلان شیوع پیدا کرده است، از تمامی تاکسیرانان و شهروندان درخواست می‌کنیم برای حفظ سلامت خود و دیگران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در هنگام حضور در وسایل حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده کنند و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را به سازمان حمل و نقل همگانی مستقر در شهرداری و یا شرکت تاکسیرانی آستارا واقع در انتهای خیابان شهید رستمیان اطلاع دهند.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی تضمین سلامتی همگان «فرید بصیری» مقدم مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا آخرین آمار تعداد بستری شدگان در بخش داخلی بیمارستان شهید بهشتی این شهرستان را 32 بیمار کووید _19 عنوان می‌کند و می‌گوید: ناوگان حمل و نقل عمومی شهری از جمله تاکسی‌ها به دلیل تردد بالای مسافران به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کووید _19 محسوب می‌شود و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند باعث ابتلای بیشتر شهروندان و تاکسیرانان به این بیماری شود.
او می‌افزاید: در چنین شرایطی رعایت نکات ایمنی و استفاده از ماسک می‌تواند، سلامت رانندگان وسایل نقلیه عمومی و مسافران را در برابر خطر ابتلاء به ویروس کرونا حفظ کند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا تاکید می‌کند: طبق شواهد موجود، استفاده از ماسک توسط مسافران و رانندگان تاکسی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اهمیت بسیاری زیادی دارد و با توجه به اینکه براساس یافته‌های علمی مشخص شده، نسبتی از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری است.
به گزارش ایمنا، شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان واقع شده و یکی از 20 شهر گردش پذیر کشور است.
گزارش از محمدرضا رشیدی خبرنگار سرویس شهرهای ایران خبرگزاری ایمنا
کد خبر 485824

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/258811/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.