نسیم گیلان

آخرين مطالب

روایت سنایی از شرح سفر روح در عالمی ماورایی مقالات

روایت سنایی از شرح سفر روح در عالمی ماورایی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - تسنیم / چاپ دوم تصحیح مریم السادات رنجبر از کتاب «سیر العباد الی المعاد» به تازگی توسط نشر مولی منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات عرفانی و ادبیات کلاسیک قرار گرفت. 
مثنوی «سیرالعباد الی المعاد»، منظومه‌ای عرفانی است که شرح تکامل روح انسان را نشان می‌دهد. شاعر در این مثنوی موضوعی فلسفی را با مدح ممدوح خود که او را نمونه انسان کامل می‌داند، همراه کرده است.
این اثر که محصول ذهن دوره جوانى سنایى است, در بیش از 700 بیت و طبق علاقه خاص شاعر به بحر خفیف, در این بحر به نظم کشیده شده است.
«سیرالعباد الی المعاد» آمیخته‌اى از جنبه‌هاى دنیایى و مذهبى است و این ویژگى بارز و کلى شعر تعلیمى است که اغلب در آن یک آیین اخلاقى در قالب تمثیل بیان می‌شود. 
تصحیح رنجبر براساس 9 نسخه صورت گرفته است و نسخه سلیمانیه که قدیمی‌ترین نسخه است، نسخه اصل بوده و باقی نسخ به صورت نسخه بدل مورد استفاده قرار گرفته است. بخشی از کتاب نیز به شرح و توضیح ابیات این اثر ارزشمند اختصاص دارد. 
رنجبر در بخشی از این کتاب می‌نویسد: این منظومه به طور کلی درباره وجود خاکی انسان است که بعد از طی مدارج رشد تا مرحله بیداری بالا می‌رود. اولین مرحله، روح گیاهی است که در دوره جنینی چون پرستاری انسان را نگهداری می‌کند. سپس روح حیوانی که بیشترین وظیفه آن گردآوری اطلاعات از جهان خارج به مدد حواس درونی است که این کار در سایه سازگاری چهار عنصر طبیعی امکان‌پذیر خواهد بود. 
در طی مراحل رشد و آمادگی برای پذیرش «نفس گویا» با گشودن چشم بصیرت، موفق به یافتن راهنمایی می‌شود که در سیر مراحل عقلانی او را ارشاد کند:
روزی آخر به روی باریکی
دیدم اندر میان تاریکی
پیرمردی لطیف نورانی
همچو در کافری، مسلمانی
این راهنما که همان عقل فعال است- و از عقل کل دستور می‌گیرد- در طی سفر به او می‌گوید که در نهایت به «معاد» باید رسید و راه آن از طریق پشت سر گذاشتن زندگی مادی است... .
انتشارات مولی چاپ دوم تصحیح رنجبر از کتاب «سیرالعباد الی المعاد» را به قیمت 140 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.

لینک کوتاه:
https://www.gilan-online.ir/Fa/News/258987/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.